Իշխանությունը մարդկանց համոզում է, որ եթե իրենք չլինեն իշխանության, նոր պատերազմ է լինելու. դա նաև ճանապարհ է բացում տարածքային այլ կորուստների համար. Փորձագետ
21/05/2021 10:34
Իշխանության թեզը՝ եթե հողերը չհանձնենք, զիջումների չգնանք, ապա պատերազմ կսկսի, այս վերջին 8 ամիսների ընթացքում տարբեր տրանսֆորմացիաների ենթարկվեց, ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
Նա ընդգծել է, որ այդ «հիմնավորմամբ» հանձնվեց Քարվաճառը, Ակնան, Քաշաթաղը, ավելի ուշ՝ Կովսականի, Սանասարի այն հատվածները, որոնք նոյեմբերի 9-ի դրությամբ հայկական վերահսկողության տակ էին, ինչպես նաև Հադրութի շրջանի մի քանի գյուղեր։
«Ընտրական այս փուլում, դրա տարբեր փոփոխություններով, այս թեզն օգտագործվում է մարդկանց համոզելու, թե՝ մենք չլինենք իշխանության, ապա ընդդիմությունը ընտրություններին հաղթանակի դեպքում նոր պատերազմ է լինելու։ Սա ոչ միայն հանրությանը ահաբեկելու, մոլորեցնելու ճանապարհով, հույզերի հիման վրա իրենց սև գործն անելու միտում ունի, այլ ճանապարհ է բացում տարածքային այլ կորուստների համար», - նշել է փորձագետը՝ ավելացնելով, որ հասարակության առողջ հատվածի համար այսօր իրար կշտամբելու, մեղադրելու ժամանակը չէ, պետք է հավաքել բոլոր ուժերը՝ մարդկանց ամենատարբեր գործիքներով բացատրելու, համոզելու, ասելու իրականությունը։
Նա գրել է՝ դա կլինի հավաքների, ակցիաների, հարցազրույցների, թե տեղում հանդիպումների ձևաչափով, կարևոր չէ, առաջնայինը մարդկանց ճիշտ իրողությունները, ճշմարտությունը հասցնելու գերծառույթն է։

Власть запугивает и вводит в заблуждение общество, чтобы закончить свое черное дело, но и открывает путь для других территориальных потерь – Тигран Абрамян
21/05/2021 12:17
Тезис власти – если не сдадим земли, не пойдем на уступки, то начнется война – за последние 8 месяцев подвергся различным трансформациям, написал на своей странице в  Facebook руководитель аналитического центра «Энакет», бывший советник президента Арцаха по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
Он подчеркнул, что с подобным «обоснованием» были сданы Карвачар, Акна, Кашатаг, позднее – участки Ковсакана, Санасара, которые по состоянию на 9 ноября 2020 года были под контролем армянской стороны, так же, как и ряд сел Гадрутского района.
«В предвыборный период этот тезис используется с различными изменениями. Этот тезис используется, чтобы убедить людей в том, что если мы не будем властью, то оппозиция в случае победы на выборах начнет новую войну.
Эта тенденция властей не только преследует цель путем запугивания общественности, введения ее в заблуждение, игры на ее эмоциях закончить свое черное дело, но и открывает путь для других территориальных потерь.
У здоровой части общества сегодня нет времени упрекать и обвинять друг друга, нужно консолидировать все силы, чтобы самыми различными инструментами объяснить людям, убедить их, представить им реальность», - отметил эксперт.
Он также подчеркнул, что не важно, в каком формате это будет – митинги, акции, интервью или встречи на местах – приоритетом является донести до людей существующие реалий, истинное положения дел.