ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների դեսպաններ հետ հանդիպմանն Արա Այվազյանն ընդգծել է ադրբեջանական ԶՈւ-ի՝ ՀՀ տարածքը լքելու հրամայականը
Մայիսի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն ընդունել է Հայաստանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպաններ՝ Սերգեյ Կոպիրկինին (ՌԴ), Ջոնաթան Լաքոթին (Ֆրանսիա) և Լին Թրեյսիին (ԱՄՆ):
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ անդրադարձ է կատարվել ԼՂ հակամարտության լայն համատեքստին և տարածաշրջանային անվտանգության ու խաղաղության հարցերին:
Հանդիպման առանցքում են եղել Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցման հետևանքով Հայաստանի սահմանամերձ մարզերում ստեղծված իրադրությունը: ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը ներկայացրել է վերջին զարգացումները՝ վերահաստատելով Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ խնդիրը լուծելու քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով:
Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանն անթույլատրելի է համարել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգության ցանկացած դրսևորում և ընդգծել ադրբեջանական զինված ուժերի՝ ՀՀ տարածքը անհապաղ և անվերապահ լքելու հրամայականը՝ իրավիճակի հետագա լարումից խուսափելու համար:

Armenia's Acting FM emphasizes imperative of withdrawal of Azeri forces from Armenia's sovereign territory at the meeting with OSCE Minsk Group co-chairing countries' ambassadors
Armenia’s acting Foreign Minister Ara Aivazian received today ambassadors of OSCE Minsk Group co-chairing countries - Sergey Kopirkin (Russia), Jonathan Lacote (France) and Lynne Tracy (the USA).
MFA press service reports that during the meeting the interlocutors referred to the Nagorno Karabakh conflict in its wide context and issues on security and peace in the region.
The core of the discussion was the situation created in Armenia’s bordering provinces as a result of infiltration of the Azerbaijani armed forces Armenia’s sovereign territory.
Armenia’s acting FM briefed on the recent developments, reaffirming Armenia’s readiness to settle the issue in political and diplomatic way.
Aivazian considered inadmissible any encroachment on the sovereign territory of the Republic of Armenia and emphasized the imperative of immediate withdrawal of the Azerbaijani armed forces from Armenia’s territory to avoid further escalation of the situation.