Հայատյաց քաղաքականության վերաբերյալ ևս մեկ վճիռ է կայացվել ընդդեմ Ադրբեջանի
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տարվող հայատյաց քաղաքականության վերաբերյալ ևս մեկ վճիռ է կայացվել ընդդեմ Ադրբեջանի, հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից։
«Ղարաբաղ կատարած այցելության պատճառով Բաքվի բանտում հայտնված լրագրող-բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի նկատմամբ բանտում իրականացված մահափորձը և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից դրա ոչ արդյունավետ քննությունը որակվեցին որպես Ադրբեջանի կողմից Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի՝ կյանքի իրավունքի խախտում:
Մասնավորապես, 2020 թվականի մայիսի 20-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը «Լապշինն ըննդեմ Ադրբեջանի» գործով արձանագրել է Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի խախտումներ՝ կյանքի իրավունքի նյութական և ընթացակարգային ասպեկտներով։
Գործը վերաբերում է Բաքվի բանտում գտնվելու ընթացքում դիմումատուի նկատմամբ կատարված մահափորձին, որի կապակցությամբ Ադրբեջանի իրավասու մարմինները չեն իրականացրել պատշաճ քննություն։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դտարարանը գտել է, որ բանտում տեղի ունեցած դեպքի կապակցությամբ քննությունը եղել է ոչ արդյունավետ և ի խախտումն Ադրբեջանի՝ Եվրոպական Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով սահմանված ընթացակարգային պարտավորությունների։ Եվրոպական դատարանը նաև արձանագրել է, որ Ադրբեջանը, կրելով ապացուցման բեռը, չի ներկայացրել ողջամիտ և բավարար բացատրություններ դիմումատուի կյանքը վտանգող միջադեպի վերաբերյալ, ինչն էլ հանգեցրել է Եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի նյութական ասպեկտով խախտման։
Եվրոպական դատարանը պարտավորեցել է Ադրբեջանին դիմումատուին վճարել 30,000 եվրո որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում», - նշված է տարածված հաղորդագրությունում։

Европейский суд по правам человека вынес еще один вердикт против Азербайджана
Европейский суд по правам человека вынес еще один вердикт против Азербайджана в связи с проводимой азербайджанскими властями политикой арменофобии, сообщает представитель Армении в ЕСПЧ.
«Попытка убийства заключенного в бакинскую тюрьму из-за посещения Арцаха журналиста и блогера Александра Лапшина и проведение властями Азербайджана неэффективного расследования квалифицированы как нарушение права на жизнь, предусмотренного статье 2 Конвенции о защите прав человека и основных свобод.
В частности 20 мая 2021 года Европейский суд по правам человека констатировал по делу «Лапшин против Азербайджана» нарушения статьи 2 Конвенции о защите прав человека и основных свобод в моральном и процедурном аспектах.
Дело касается попытки убийства заявителя в период нахождения в тюрьме Баку, в связи с чем компетентные органы Азербайджана не провели эффективного расследования.
Европейский суд по правам человека посчитал, что расследование произошедшего в тюрьме инцидента было неэффективным и нарушает установленные статьей 2 Европейской конвенции процедурные обязательства Азербайджана. Европейский суд также констатировал, что Азербайджан, несмотря на обязательство обеспечения доказательств, не представил в разумный срок достаточные разъяснения о подвергшем опасности жизнь заявителя инциденте, что привело к нарушению статьи 2 Европейской конвенции в материальном аспекте.
Европейский суд обязал Азербайджан выплатить заявителю 30 тысяч евро в качестве компенсации нематериального вреда», - отмечается в распространенном заявлении.