«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հորդորում է ՀՀ կառավարությանը անհապաղ դիմել ՄԱԿ֊ի Անվտանգության խորհուրդ
25/05/2021 20:19
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հորդորում է ՀՀ կառավարությանը՝ ի դեմս արտաքին գործերի նախարարության, անհապաղ դիմել ՄԱԿ֊ի Անվտանգության խորհուրդ։
Կուսակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ.
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը 2021թ. մայիսի 12֊ից առ այսօր, խախտելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը և կիրառելով սպառազինություն, դուրս չեն եկել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից,
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ փաստացի Ադրբեջանի կողմից խախտվել և շարունակվում է խախտված մնալ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության 2-րդ հոդվածում ամրագրված հիմնարար (jus cogens) սկզբունքները,
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակում է բռնազավթված պահել
Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մի մասը, այլ նաև հրահրում զինված բախում, որի արդյունքում այսօր՝ մայիսի 25֊ին, սպանվել և վիրավորվել են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ծառայողներ,
Հիմնվելով ՄԱԿ-ի Կանոնադրության 34-րդ հոդվածի վրա, համաձայն որի` ՄԱԿ֊ի Անվտանգության խորհուրդն իրավասու է հետաքննել ցանկացած վեճ կամ իրավիճակ, որը կարող է հանգեցնել միջազգային լարվածության կամ վեճի, որոշելու համար, թե կարող է արդյոք տվյալ վեճի կամ իրավիճակի շարունակվելը վտանգում է միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը,
Հիմնվելով ՄԱԿ-ի Կանոնադրության 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի վրա, համաձայն որի` Կազմակերպության ցանկացած անդամ կարող է Անվտանգության խորհրդին կամ Գլխավոր ասամբլեային տեղյակ պահել 34-րդ հոդվածում նշված բնույթի ցանկացած վեճի կամ իրավիճակի մասին,
Հիմնվելով ՄԱԿ-ի Կանոնադրության VII գլխի և մասնավորապես՝ 39-րդ հոդվածի վրա, համաձայն որի` Անվտանգության խորհուրդը որոշում է խաղաղության ցանկացած վտանգման, խաղաղության խախտման կամ ագրեսիայի ակտի առկայությունը և հանձնարարականներ ներկայացնում կամ վճռում, թե համաձայն 41-րդ և 42-րդ հոդվածների` ինչ միջոցներ պետք է ձեռնարկվեն միջազգային խաղաղության ու անվտանգության պահպանման կամ վերականգնման համար`
Հորդորում ենք Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ ի դեմս Արտաքին գործերի նախարարության, անհապաղ դիմել ՄԱԿ֊ի Անվտանգության խորհուրդ` Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիայի և Հայաստանի Հանրապետության  տարածքային ամբողջականության խախտմամբ միջազգային խաղաղության և անվտանգության սպառնալիքի առաջացման հիմքով։

Партия «Светлая Армения» призывает правительство Армении немедленно обратиться в Совбез ООН
Партия «Светлая Армения» призывает правительство Армении в лице министерства иностранных дел немедленно обратиться в Совет безопасности ООН.
Партия выступила с заявлением.
«Учитывая то обстоятельство, что вооруженные силы Азербайджана с 12 июня 2021 года применив оружие, нарушили территориальную целостность Республики Армения и по сей день не покидают суверенную территорию Республики Армения,
Учитывая то обстоятельство, что Азербайджан фактически нарушил и продолжает нарушать основные принципы (jus cogens), закрепленные в статье 2 Устава ООН,
Учитывая то обстоятельство, что Азербайджан не только продолжает держать оккупированным часть территорию Республики Армения, но и провоцирует вооруженное столкновение, в результате которого сегодня, 25 мая убиты и ранены военнослужащие ВС Республики Армения,
На основании статьи 34 Устава ООН, согласно которому Совет Безопасности уполномочивается расследовать любой спор или любую ситуацию, которая может привести к международным трениям или вызвать спор, для определения того, не может ли продолжение этого спора или ситуации угрожать поддержанию международного мира и безопасности,
На основании части 1 статьи 35 Устава ООН, согласно которого, любой Член Организации может довести о любом споре или ситуации, имеющей характер, указанный в статье 34, до сведения Совета Безопасности или Генеральной Ассамблеи.
На основании главы VII Устава ООН, в частности статьи 39, согласно которой, Совет Безопасности определяет существование любой угрозы миру, любого нарушения мира или акта агрессии и дает рекомендации или принимает решения о том, какие меры следует предпринять в соответствии со статьями 41 и 42 для поддержания или восстановления международного мира и безопасности.
Призываем правительство Республики Армения в лице Министерства иностранных дел немедленно обратиться в Совет Безопасности ООН в связи с осуществленной Азербайджаном агрессии и нарушением территориальной целостности Республики Армения, что создает угрозу международному миру и безопасности», - говорится в заявлении.