Գոտեպնդված անպատժելիության զգացումով՝ Ադրբեջանը փորձում է ստեղծել աշխարհաքաղաքական նոր իրողություններ. Արա Այվազյանն՝ իրանցի գործընկերոջը
Հայաստանում է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը. վերջինիս ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը, հայտնում են ԱԳՆ-ից:
«Աներկբա է, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված այս ոտնձգությունն ուղիղ հետևանքն է անցած տարվա սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և կյանքի իրավունքի դեմ սանձազերծված պատերազմի, ինչպես նաև տարածաշրջանային խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի գործողությունների ոչ համարժեք միջազգային և տարածաշրջանային արձագանքի», - հանդիպմանն ասել է Արա Այվազյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծել է՝ գոտեպնդված անպատժելիության զգացումով՝ Ադրբեջանը փորձում է ստեղծել աշխարհաքաղաքական նոր իրողություններ, որոնք չեն բխում տարածաշրջանային կայունությամբ շահագրգիռ երկրների շահերից։
«Այս պայմաններում մեր տարածաշրջանային գործընկերների հետ երկխոսությունն առավել քան կարևոր է», - նշել է Այվազյանը։

Encouraged with sense of impunity, Azerbaijan tries to create new geopolitical realities – Aivazian to Iran’s FM
26/05/2021 12:13
Armenia’s Acting Minister of Foreign Affairs Ara Aivazian received his Iranian counterpart Javad Zarif who arrived in Armenia today.
Aivazian said at the meeting that the encroachment on the territorial integrity of Armenia is direct consequence of war unleashed by Azerbaijan on September 27 last year against the right of people of Artsakh to self-determination and right of living as well as non-equivalent international and regional response to Azerbaijan’s actions that endangered peace in the region.
Aivazian also emphasized that encouraged with the sense of impunity, Azerbaijan is trying to create new geopolitical realities not stemming from the interests of the countries interested in stability in the region.
“In such conditions the dialogue with our regional partners is more than important,” Aivazian noted.