Ռուբեն Ռուբինյանը չի բացառել, որ հնարավոր է դիմեն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ կամ ՀԱՊԿ-ին՝ պայմանագրի 4-րդ հոդվածով
Հայաստանը փորձում է և փորձելու է խնդիրը լուծել առաջին հերթին քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով, ինչը չի նշանակում, որ դա տեղի չունենալու դեպքում չեն կարող լինել այլ՝ ռազմական լուծումներ, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով ՀՀ-ում ստեղծված իրավիճակին՝ ասաց իմքայլական պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը:
Մեկնաբանելով տեսակետները, թե «ինչո՞ւ դաշնակիցները պետք է օգնեն, եթե հայկական կողմը չի կրակում»՝ Ռուբինյանն ասաց.
«ՀԱՊԿ պայմանագիրը չի նախատեսում, որ պետք է անպայման կրակոց լինի, որ տեղի ունենա այն, ինչ պետք է տեղի ունենա ըստ պայմանագրի: Բացի այդ՝ հենց մեր դաշնակիցներն են կոչ արել և անում չսրել իրավիճակը և խնդիրը լուծել դիվանագիտական ու քաղաքական ճանապարհներով, և նաև մեր դաշնակցային ֆորմատներն ունեն հստակ հոդվածներ՝ հստակ դեպքերի համար: Եվ մենք, ոչ թե, ոչ մի բան չանելով, խնդրում ենք օգնել, այլ դիմել ենք հստակ փաստաթղթերի հիման վրա՝ հստակ հոդվածով»:
Հաշվի առնելով վերջին իրադարձությունները՝ պատգամավորը նաև չբացառեց, որ «կհասնենք նաև ՀԱՊԿ պայմանագրի 4-րդ հոդվածին»:

Рубен Рубинян не исключает, что Армения может обратиться в Совбез ООН или в ОДКБ – на основании статьи 4 Договора о коллективной безопасности
Армения пытается и будет пытаться решить проблему в первую очередь политико-дипломатическим путем, что не означает, что если это не удастся, не может быть других решений, в том числе военных, заявил сегодня журналистам депутат фракции «Мой шаг» Рубен Рубинян, касаясь создавшейся в стране ситуации.
Комментируя мнения о том, «почему союзники должны помочь, если армянская сторона сама не стреляет», Рубен Рубинян сказал:
«Договор ОБКБ не предполагает, что обязательно должны быть выстрелы, чтобы произошло то, что должно произойти согласно договору. Кроме того, именно наши союзники призывали и призывают не накалять обстановку и решать проблемы дипломатическим и политическим путями. Также наши союзнические форматы имеют четкие статьи для четких случаев. И мы не просим помочь, ничего не делая, а обратились на основании конкретного документа, по конкретной статье».
Учитывая последние события, депутат также не исключил, что «дело может дойти также до обращения в ОБКБ по статье 4 Договора».
Рубен Рубинян отметил также в качестве возможного шага – обращение в Совет безопасности ООН.
«Не исключаю, что дело может дойти и до этого. Это зависит от различных обстоятельств», - сказал он.