Պետք է արվի առավելագույնը՝ սահմանագիծը պահող մեր զինվորականների և ՀՀ բնակչության անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ. ՀՀ նախագահը՝ ԳՇ պետին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի հետ, հայտնում են նախագահի աշխատակազմից:
ԳՇ պետը Հանրապետության նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում ինժեներական աշխատանքներ կատարող հայ զինծառայողներին գերեվարելու դեպքի և սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահն առաջնային է համարում համապատասխան մարմինների և առաջին հերթին՝ հայկական զինված ուժերի և դիվանագիտական բոլոր հնարավորությունների օգտագործումը գերեվարված զինծառայողներին վերադարձնելու ուղղությամբ: Ըստ նախագահի, պետք է արվի առավելագույնը՝ սահմանագիծը պահող մեր զինվորականների և Հայաստանի Հանրապետության բնակչության անվտանգությունն ու իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները պետք է արժանանան միջազգային գործընկերների և միջազգային հանրության խիստ արձագանքին՝ նախագահն ասել է, որ շարունակելու է բարձրացնել հարցը միջազգային գործընկերների հետ շփումների ժամանակ:

Utmost should be done to ensure security of Armenian servicemen protecting the border and population: Armenia's president to Chief of General Staff
Armenia’s President Armen Sarkissian held a phone conversation with the Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces Artak Davtyan, president’s press office reports.
The Chief of the General Staff briefed to the president on the incident of capturing the 6 Armenian servicemen carrying out engineering works in Armenia’s Gegharkunik province and on the border situation.
Armenia’s president prioritized the usage of all diplomatic opportunities and the opportunities of the Armenian Armed Forces in returning the captured.
The president stressed that the utmost must be done to ensure the security and protection of rights of Armenian servicemen keeping the borderline and the Armenian population.
Noting that the provocative actions of Azerbaijan must receive the strong response of the international partners and community, the president said he will continue raising the issue during the contacts with international partners.