Ռուսաստանն ամրապնդում է ռազմական համագործակցությունը Հայաստանի հետ. Շոյգու
Մոսկվայում կայացել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի և Հայաստանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հանդիպումը:
«Ամրապնդում ենք մեր ռազմական փոխգործակցությունն ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ միջազգային կառույցների, առաջին հերթին՝ ՀԱՊԿ շրջանակներում», - ասել է Շոյգուն՝ բացելով աշխատանքային հանդիպումը:
Նրա խոսքով՝ «հաջողությամբ իրականացվում են Միացյալ զորախմբի ստեղծման, ինչպես նաև Կովկասյան տարածաշրջանում Միացյալ հակաօդային պաշտպանության համակարգի ստեղծման մասին համաձայնագրերը»:
Շոյգուն ընդգծել է, որ «երկկողմ համագործակցության բարձր մակարդակի ցուցանիշ է հանդիսանում Հայաստանում 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի գործունեությունը, որը դիտարկում ենք տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման կարևոր գործոն»:
Նա հայտարարել է, որ կքննարկվեն տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները' կապված Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ ուժերի աշխատանքի հետ, և այս պահին ծագած բոլոր սուր խնդիրները:

Russia reinforces military cooperation with Armenia: Russian, Armenian DMs meet in Moscow
Armenia’s acting minister of defense Vaghrshak Harutyunyan met in Moscow with his Russian counterpart Sergei Shoigu.
“We are reinforcing our military cooperation both in bilateral format and in the sidelines of the international structures and first of all CSTO,” Shoigu said in his opening remarks.
He said the contracts on creating United Troop and United Air Defense System are being successfully implemented.
Shoigu stressed that the activity of the 102d Russian military base in Armenia is the index of high level bilateral cooperation.
He emphasized the importance of the base, calling it an important factor for ensuring security in the region.
He said during the meeting with Harutyunyan they will discuss the regional security issues, the work of the Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh and all the acute issues created at the moment.