Հայաստանի համար ընդունելի են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի լուծման վերաբերյալ ռուսական առաջարկները. Մհեր Գրիգորյան
29/05/2021 22:33
Հայաստանի համար ընդունելի են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի լուծման վերաբերյալ ռուսական առաջարկները, «Արմենպրես»-ին ասել է ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը։
«Հայաստանի համար ընդունելի են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի լուծման վերաբերյալ ռուսական առաջարկները, և այս մասին հայկական կողմն իր դիրքորոշումը գրավոր կերպով ՌԴ գործընկերներին է ներկայացրել դեռևս մայիսի 19-ին։ Ըստ այդմ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանային կետերի ճշտումը կարող է քննարկվել միայն ադրբեջանական զորամիավորումների՝ ՀՀ տարածքը լքելու դեպքում», - նշել է Գրիգորյանը։
Նա ասել է, որ այս համատեքստում ընդգծվել է նաև հայ գերեվարված զինվորականների վերադարձը։ «Հայաստանը նաև վերահաստատում է իր առաջարկը՝ զորքերը հայելային կերպով հետ քաշելու և մշտական տեղակայման վայրեր վերադաձնելու, այնուհետև սահմանային կետերի ճշտում իրականացնելու վերաբերյալ», - նշել է Գրիգորյանը։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը հայտարարել էր, որ Բաքուն սատարում է ադրբեջանա-հայկական սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցով եռակողմ հանձնաժողով ստեղծելու Մոսկվայի առաջարկին։

Russia's proposal on resolution of situation on Armenian-Azerbaijani border acceptable for Armenia - Acting Vice PM
30/05/2021 08:50
Russia's proposal on resolution of the situation on Armenian-Azerbaijani border is acceptable for Armenia, Acting Vice Prime Minister Mher Grigoryan stated.
"On May 19 the Armenian side presented its position to the Russian colleagues in a written form. Nevertheless, the issue on clarification of the border posts on Armenian-Azerbaijani border may be discussed only after Azerbaijani military sub-divisions leave the territory of the Republic of Armenia," Grigoryan told Armenpress.
He stressed that in this context the Armenian side emphasized the importance of the return of captured Armenian servicemen.
"Armenia also confirms its proposal on mirror-way withdrawal of the forces, their return to places of permanent dislocation and then clarification of border posts," he noted.
Earlier Azeri PM Ali Asadov stated that Baku supports Moscow proposal on creation of trilateral commission on demarcation and delimitation of the Azerbaijani-Armenian border.