Հայաստանի համար ընդունելի են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի լուծման վերաբերյալ ռուսական առաջարկները. Մհեր Գրիգորյան
29/05/2021 22:33
Հայաստանի համար ընդունելի են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի լուծման վերաբերյալ ռուսական առաջարկները, «Արմենպրես»-ին ասել է ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը։
«Հայաստանի համար ընդունելի են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի լուծման վերաբերյալ ռուսական առաջարկները, և այս մասին հայկական կողմն իր դիրքորոշումը գրավոր կերպով ՌԴ գործընկերներին է ներկայացրել դեռևս մայիսի 19-ին։ Ըստ այդմ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանային կետերի ճշտումը կարող է քննարկվել միայն ադրբեջանական զորամիավորումների՝ ՀՀ տարածքը լքելու դեպքում», - նշել է Գրիգորյանը։
Նա ասել է, որ այս համատեքստում ընդգծվել է նաև հայ գերեվարված զինվորականների վերադարձը։ «Հայաստանը նաև վերահաստատում է իր առաջարկը՝ զորքերը հայելային կերպով հետ քաշելու և մշտական տեղակայման վայրեր վերադաձնելու, այնուհետև սահմանային կետերի ճշտում իրականացնելու վերաբերյալ», - նշել է Գրիգորյանը։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը հայտարարել էր, որ Բաքուն սատարում է ադրբեջանա-հայկական սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցով եռակողմ հանձնաժողով ստեղծելու Մոսկվայի առաջարկին։

Российское предложение по урегулированию ситуации на армяно-азербайджанской границе приемлемо для Армении - Мгер Григорян
29/05/2021 22:38
Российское предложение по урегулированию ситуации на армяно-азербайджанской границе приемлемо для Армении, заявил и.о. вице-премьера Армении Мгер Григорян.
«Армянская сторона 19 мая в письменном виде представила российским партнерам свою позицию. При этом, вопрос об уточнении пограничных пунктов на армяно-азербайджанской границе может быть обсужден только в том случае, если азербайджанские военные подразделения покинут территорию Республики Армения», - сказал он агентству «Арменпресс».
По словам Григоряна, в этом контексте армянская сторона подчеркнула важность возвращения пленных военнослужащих.
«Армения также подтверждает свое предложение о зеркальном выводе войск, их возвращении в места постоянной дислокации, а затем прояснении пограничных пунктов», - отметил он.
Ранее премьер-министр Азербайджана Али Асадов заявил, что Баку поддержал предложение Москвы по созданию трехсторонней комиссии по демаркации и делимитации азербайджано-армянской границы.