«Իմ բացթողումն է եղել». Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատարը ներողություն է խնդրում անհետ կորած զինվորների հարազատներից
ՀՀ առողջապահության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը ներողություն է խնդրում անհետ կորած զինվորների հարազատներից։
«Երեկ Դատաբժշկական կենտրոնի Աբովյանի մասնաճյուղում արձանագրված դիերի և մասունքների ոչ պատշաճ պահման փաստի հետ կապված ուզում եմ նախ ներողություն խնդրել բոլոր հարազատներից: Իմ բացթողումն է եղել, որ որոշակի տեղափոխություններից հետո նորից անձամբ չեմ այցելել և համոզվել դիակների պահպանման մանրամասներին:
Վստահեցնում եմ, որ վերջին տարում Դատաբժշկական կենտրոնը արել է հնարավորը դատաբժշկական փորձաքննությունները և նույնականացման գործընթացը ապահովելու համար:
Ինչպես երեկ նշվել էր Առողջապահության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ արձանագրված փաստի հետ կապված կիրականացվի ծառայողական քննություն՝ համապատասխան հետևանքներով», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է նախարարի պաշտոնակատարը։
Նա վստահեցրել է, որ նախարարությունը միշտ աշխատել է ապահովել թափանցիկ տեղեկատվություն և մշտապես կապի մեջ է զոհերի հարազատների հետ:
Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ այսօր Դատաբժշկական կենտրոնը նորից տեղեկատվություն կհրապարակի դիակների և մասունքների փորձաքննությունների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ:
«Նշեմ, որ դիահերձարաններում գտնվող դիերը և մասունքները արդեն իսկ փորձաքննված են և տեղեկատվությունը արդյունքների մասին մշտապես հասանելի է եղել հարազատներին», - հավելել է նախարարի պաշտոնակատարը։

«Это мое упущение» – министр здравоохранения извинилась перед родственниками без вести пропавших военнослужащих
И.о. министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян извинилась перед родственниками без вести пропавших военнослужащих.
«В связи с зарегистрированным вчера фактом хранения в ненадлежащих условиях тел и останков в Абовянском филиале Центра судебной медицины прежде всего, хочу извиниться перед родственниками. Это мое упущение, так как после транспортировки останков я лично не посетила и не убедилась в условиях хранения тел.
Заверяю, что за последний год Центр судебной медицины сделал все возможное для обеспечения процесса судебно-медицинских экспертиз и идентификации.
Как отмечалось в официальном заявлении Минздрава, в связи с зафиксированным фактом будет проведено служебное расследование, со всеми вытекающими последствиями», - написала на своей странице в Facebook министр здравоохранения.
Она заверила, что министерство всегда старалось обеспечить прозрачную информацию и всегда находилось на связи с родственниками погибших.
Анаит Аванесян также отметила, что Центр судебной медицины сегодня снова опубликует информацию о результатах проведенных экспертиз.
«Хочу отметить, что находящиеся в моргах тела и останки уже идентифицированы и информация о результатах всегда была доступна родственникам», - добавила Анаит Аванесян.