«Իմ բացթողումն է եղել». Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատարը ներողություն է խնդրում անհետ կորած զինվորների հարազատներից
ՀՀ առողջապահության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը ներողություն է խնդրում անհետ կորած զինվորների հարազատներից։
«Երեկ Դատաբժշկական կենտրոնի Աբովյանի մասնաճյուղում արձանագրված դիերի և մասունքների ոչ պատշաճ պահման փաստի հետ կապված ուզում եմ նախ ներողություն խնդրել բոլոր հարազատներից: Իմ բացթողումն է եղել, որ որոշակի տեղափոխություններից հետո նորից անձամբ չեմ այցելել և համոզվել դիակների պահպանման մանրամասներին:
Վստահեցնում եմ, որ վերջին տարում Դատաբժշկական կենտրոնը արել է հնարավորը դատաբժշկական փորձաքննությունները և նույնականացման գործընթացը ապահովելու համար:
Ինչպես երեկ նշվել էր Առողջապահության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ արձանագրված փաստի հետ կապված կիրականացվի ծառայողական քննություն՝ համապատասխան հետևանքներով», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է նախարարի պաշտոնակատարը։
Նա վստահեցրել է, որ նախարարությունը միշտ աշխատել է ապահովել թափանցիկ տեղեկատվություն և մշտապես կապի մեջ է զոհերի հարազատների հետ:
Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ այսօր Դատաբժշկական կենտրոնը նորից տեղեկատվություն կհրապարակի դիակների և մասունքների փորձաքննությունների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ:
«Նշեմ, որ դիահերձարաններում գտնվող դիերը և մասունքները արդեն իսկ փորձաքննված են և տեղեկատվությունը արդյունքների մասին մշտապես հասանելի է եղել հարազատներին», - հավելել է նախարարի պաշտոնակատարը։

Armenia acting healthcare minister apologizes to parents of missing servicemen, says it is her “fault”
01/06/2021 10:33
Armenia’s acting minister of healthcare Anahit Avanesyan apologized to the relatives of missing servicemen for not visiting the places where the remains and bodies of killed servicemen were kept after some transportations and seeing in what conditions they are being kept.
"It is my fault," she said.
"I convince that in the past year the Forensic-Medical Center did everything possible to ensure the forensic-medical examinations and identification process," she said, adding that a service investigation will be conducted related to yesterday’s revelation that bodies of killed servicemen are being kept secretly in Scientific-Practical Center of Forensic Medicine in improper conditions.
The acting minister said "the ministry has always tried to ensure transparent information and is always in touch with the relatives of the victims."
Avanesyan said today the Forensic Medicine Center will again publish information about the course and results of the expertise of bodies and remains.
"I would like to note that the bodies and remains in the morgues have already passed expertise and the results have always been available for the relatives," the acting minister said.