ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանի կողմից ներկայացված գանգատն ընդդեմ Հայաստանի չի ընդունել որպես նոր, ինքնուրույն գանգատ
04/06/2021 15:18
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հունիսի 3-ին ՀՀ կառավարությանը ծանուցել է, որ Ադրբեջանի կողմից հունիսի 1-ին և 2-ին ՄԻԵԴ է ներկայացվել նոր միջպետական գանգատ և միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջ, որոնք վերաբերում են ենթադրաբար ականապատված տարածքների քարտեզների՝ ՀՀ կողմից տրամադրելու պահանջին: Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը:
«Եվրոպական դատարանն Ադրբեջանի կողմից ներկայացված այս միջպետական գանգատը դիտարկել է որպես սույն թվականի հունվարին ՄԻԵԴ ներկայացված միջպետական գանգատի բաղկացուցիչ մաս՝ կցելով դրան: Այսպիսով, Եվրոպական դատարանը քննարկվող միջպետական գանգատը չի ընդունել որպես նոր, ինքնուրույն գանգատ», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչության տարածած հաղորդագրության համաձայն` ՀՀ կառավարությունը, իր հերթին, սույն թվականի մայիսի սկզբին Եվրոպական դատարան է ներկայացրել Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով դեռևս 2021 թվականի փետրվարի 1-ին ՄԻԵԴ ներկայացված միջպետական գանգատին լրացումներ՝ հավելելով նախկինում ներկայացված պահանջները և կցել նոր ապացույցներ:
«Ինչ վերաբերում է միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին ադրբեջանական կողմի պահանջին՝ այդ մասով Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությանը հայտնել է, որ դեռևս սույն թվականի մարտի 5-ին Եվրոպական դատարանի կողմից նույն հարցի առնչությամբ կայացվել է պահանջը մերժելու մասին որոշում՝ Դատարանի 39-րդ կանոնի, այսինքն՝ միջանկյալ միջոցի շրջանակից դուրս լինելու պատճառաբանությամբ: Եվրոպական դատարանը շեշտել է, որ 2021 թվականի մարտի 5-ի որոշումը դեռ ուժի մեջ է և անհրաժեշտություն չկա նույն հարցի առնչությամբ նոր որոշում կայացնել», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

ЕСПЧ отклонил новый иск Азербайджана в связи с предоставлением карт заминированных территорий
Европейски суд по правам человека уведомил 3 июня правительство Армении, что Азербайджан 1 и 2 мая подал в ЕСПЧ новую межправительственную жалобу с требованием применить промежуточную меру, которая касается предоставления Арменией карт предположительно заминированных территорий. Об этом сообщает представительство Армении в ЕСПЧ.
«Европейский суд рассмотрел представленную Азербайджаном межправительственную  жалобу как составляющую часть поданной в январе этого года межправительственной жалобы и приложил эту жалобу к прежней. Таким образом, ЕСПЧ не принял межправительственную жалобу в качестве новой, самостоятельной жалобы», - отмечается в сообщении.
Согласно сообщению представительства Армении в ЕСПЧ, правительство Армении, в свою очередь, в начале мая этого года представило новые доказательства и требования в дополнение к поданной в Европейский суд еще 1 февраля межправительственной жалобе.
«Что касается требования Азербайджана о применении промежуточной меры, то Европейский суд сообщил правительству Азербайджана, что еще 5 марта этого года ЕСПЧ принял решение об отклонении этого требования, на основании того, что оно находится за рамками промежуточных средств суда – правила 39 регламента ЕСПЧ. Европейский суд отметил, что решение от 5 марта 2021 года остается в силе, и нет необходимости в принятии нового решения по тому же вопросу», - говорится в сообщении.