Մեր այսօրվա իրականությունն ականապատված դաշտ է, անհրաժեշտ է այդ ճանապարհը անցնել նվազագույն կորուստներով. Դա կարող է ապահովել Ռոբերտ Քոչարյանը. Կարեն Կարապետյան
14/06/2021 11:39
ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարություն է տարածել։
«2021թ. հունիսի 20-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունները չափազանց կարևոր են Հայաստանի ապագայի համար: Պատերազմի հետևանքով մեր երկիրը հայտնվել է խորը ճգնաժամի մեջ, որի ընթացքը կասեցնելն այսօր հրատապ է։
Պետք է փաստել, որ`
բանակի մարտունակությունն էապես նվազել է, խարխլված է Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության ողջ համակարգը,
ավելացել են լրջագույն սոցիալական խնդիրներ, որոնք պահանջում են բոլոր հնարավոր ռեսուրսների մոբիլիզացիա,
հասարակությունում առկա ներքին պառակտվածությունը, գրգռվածությունը, ապատիան ու պասիվությունը քայքայիչ ազդեցություն ունեն հասարակության ու պետության զարգացման վրա,
առկա է պետության դերի աղավաղում, քաղաքական դիսկուրսը իջեցված է կենցաղային մակարդակի, պետական համակարգը գործում է իմպուլսիվ և ոչ համակարգային,
ունենք սփյուռքի հետ հարաբերությունների, արժեքային համակարգի և ազգային գաղափարախոսության ճգնաժամ,
բազմաթիվ այլ խնդիրներ:
Պահն օրհասական է, մարտահրավերները` բազմաշերտ ու վտանգավոր, իսկ լուծումները` սահմանափակ ու բարձր պրոֆեսիոնալիզմ պահանջող:
Պետք է`
արագորեն վերականգնել մեր անվտանգության համակարգը,
մեր երկրում ու տներում հաստատել հանդուրժողականություն և հանգստություն,
արտաքին քաղաքական հարաբերություններում ունենալ կանխատեսելի և վստահելի գործընկերոջ համբավ,
իրականացնել արդյունավետ հակաճգնաժամային քայլեր` բարեկեցիկ կյանքի նախադրյալներ ստեղծելու համար,
վերագործարկել պետական արդյունավետ կառավարման համակարգը,
վերանայել սփյուռքի հետ հարաբերությունները` լոկ օգնողից այն վերածելով լիարժեք գործընկերոջ ու հայկական շահի լոբբիստական կենտրոնի:
Մեր այսօրվա իրականությունն ականապատված դաշտ է, որով երկիրը պետք է անցնի։ Շրջանցելու հնարավորություն գոյություն չունի։
Անհրաժեշտ է այդ ճանապարհը անցնել հնարավորինս արդյունավետ ու նվազագույն կորուստներով:
Անհրաժեշտ է գիտակցել յուրաքանչյուր սխալի գինը և արկածախնդրության գնալու անթույլատրելիությունը։
Դա կարող է ապահովել Ռոբերտ Քոչարյանը։ Պետական պաշտոններ զբաղեցնելու ընթացքում, ինչպես նաև մրցակցային ու բազմամշակույթ գործարար միջավայրում կուտակած փորձի և ղեկավարին անհրաժեշտ անհատական ու կառավարչական հատկանիշների համադրությունը նրան թույլ են տալիս պրոֆեսիոնալ թիմ ձևավորելով երկիրը հանել ճգնաժամից և տանել դեպի բարեկեցիկ ապագա։
Նա կստեղծի միջավայր, որտեղ առավելագույնս կիրացվի մեր հասարակությունում առկա պոտենցիալը և կունենանք ազգային, ժամանակակից, ռացիոնալ և արդյունավետ պետություն։
Առաջարկում եմ անպայման գնալ քվեարկության, մեկ անգամ ևս սթափ մտածել` ինչ իրավիճակում ենք գտնվում, ինչպիսի մարտահրավերներ ունենք և որն է այն թիմը, որը կարող է դիմակայել դրանց` երկիրը տանելով զարգացման։
Խաղաղություն ու տրամաբանություն մեր երկրին, բոլորիդ լավ տրամադրություն` որքանով այն հնարավոր է այսօրվա իրավիճակում», - ասված է հայտարարությունում։

Our today’s reality is a minefield through which the country must pass – Armenia ex-PM urges to go to voting, support Kocharyan
14/06/2021 12:04
Armenia’s former prime minister Karen Karapetyan issued a statement, stressing the importance of the 2021 June 21 snap parliamentary elections.
“The 2021 June 20 parliamentary elections are extremely important for the future of Armenia. Our country has appeared in a deep crisis as a result of war and stopping this course is urgent today,” he said.
He stressed that the battle-worthiness of the army has essentially reduced and the whole system of Armenia and Artsakh security has been shuttered.
He noted that serious social issues have been created demanding mobilization of all the possible resources.
The ex-PM stressed that the inner separation, passiveness have destructive impact on the development of the society and the state.
Karapetyan stressed that the moment is critical and the existing challenges are multi-layer and dangerous while solutions are restricted and demand high professionalism.
He stressed that first it is necessary to rapidly restore the security system of the country, establish atmosphere of tolerance and calmness, have the image of predictable and reliable partner in the foreign political relations.
“Our today’s reality is a minefield through which the country must pass. It has no opportunity to bypass it. It is necessary to pass this path as effectively as possible, with minimal losses,” he stressed, adding that it may only be done by Robert Kocharyan.
Karapetyan urged all to go to voting and soberly think over the situation, the existing challenges and which is the team that may confront and head the country to development.