Ընտրությունը կատարել սառը գիտակցությամբ. Ռոբերտ Քոչարյանը միակն է, ով այսօր կարող է ապահովել կայունություն, անվտանգություն և արժանապատիվ կյանք. Արմեն Գևորգյան
17/06/2021 17:00
«Հայաստան» դաշինքի շտաբի ղեկավար Արմեն Գևորգյանն իր դիտարկումներն է ներկայացրել քարոզարշավի վերաբերյալ։
10 սուտ և մանիպուլյացիա
Մեզ հայտնի դարձավ, որ իշխանությունները, ոչ մի հնարավորություն չունենալով կանգնեցնել «Հայաստան» դաշինքի նկատմամբ հասարակության հետաքրքության ու վարկանիշի աճը, սկսել են ստեր, բանսարկություններ և կեղծ տեղեկություններ տարածել մեր ծրագրերի մասին: Այդ բանսարկությունները հանգում են նրան, որ եթե իշխանության գան Ռոբերտ Քոչարյանն ու իր թիմն, ապա իբր
1. Փակվելու են շատ աշխատատեղեր
Նման խոսակցություններ առանձնապես տարածվում են թեթև արդյունաբերական ոլորտում աշխատող կանանց շրջանում: Սա ոչ միայն սուտ է, այլև բացարձակ անհեթեթություն: Քոչարյանը և իր համախոհները միշտ բացել են աշխատատեղեր: Մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի պահպանվեն գործող աշխատատեղերը, ինչպես նաև՝ կստեղծենք նորերը, հատկապես հեռավոր համայնքներում: Մեր թիմի հիմնական առավելություններից մեկը հենց նոր աշխատատեղեր ստեղծելու և ներդրումներ ներգրավելու կարողությունն է:
2. Կրճատվելու են թոշակները, նպաստները և այլ պետական վճարումները
Ոչ մի կրճատում չի լինելու: Դա սուտ է, կեղծիք: Մեր թիմը ձգտելու է լավացնել երկրի տնտեսական վիճակը և սեղմ ժամկետներում սկսելու է կենսաթոշակների, սոցիալական վճարումների աստիճանական ավելացումը:
3. Կսկսվի հարկային ստուգումների և ճնշումների նոր ալիք
Մեր դաշինքը արդեն հանրությանը ներկայացրել է իր ռազմավարական մոտեցումները փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման վերաբերյալ: Դրանցում մասնավորապես ասված է, որ առաջիկա տարիներին դադար է հայտարարվելու պետական և մունիցիպալ հաստատությունների կողմից իրականացվող ստուգումների վրա, ինչպես նաև օրենսդրորեն ամրագրվելու է այդ պրակտիկան: Պահպանվելու են հարկային և մաքսային վարչարարության բոլոր դրական ավանդույթները: Հնարավոր փոփոխությունները կներդրվեն բացառապես միայն բիզնես հանրության հետ քննարկումներից և նրանց կարծիքը հաշվի առնելուց հետո:
4. Բյուջե են վերադարձվելու վերջին 2 տարվա ընթացքում պետծառայողներին տրված պարգևավճարները
Սուտ է։ Մենք նախատեսում ենք վերադարձնել գաղտնի պարգևավճարները, բայց բացառապես միայն նրանցից, ովքեր զբաղեցրել են խորհրդարանի պատգամնավորի, կառավարության անդամի և պետական այլ մարմինների ղեկավարի պաշտոն: Սա նախատեսում ենք միայն նրանց համար:
5. Բարձրանալու են գազի, էլեկտրաէներգիայի, ջրի սակագները
Քոչարյանը և իր թիմը մեծ հնարավորություններ ունեն՝ մեր երկրի համար գազի գնման սակագնի ավելի ընդունելի պայմանավորվածության հասնելու: Իսկ դա նշանակում է, որ սակագների նոր բարձրացումներ երկրի ներսում չի լինելու: Մենք աշխատելու ենք այն ուղղությամբ, որ ոռոգման ջուրը ավելի մատչելի դարձնենք գյուղացիների համար:
6. Բարձրացվելու են հարկերը և ներդրվելու են նորերը
Նման ծրագրեր չկան: Հակառակը, մեր թիմը կողմնակից է, որ սառեցվեն գույքահարկի գործող, վերջերս ներդրված դրույքաչափերը: Մենք հանդես ենք գալիս Փաշինյանի արդեն ընդունած այն ծրագրերի դեմ, որոնցով նախատեսվում է ԱԱՀ կիրառել բժշկական ծառայությունների և կրթության ոլորտում, շրջանառության հարկով հարկման շեմը իջեցնել (115 մլն դրամից մինչև 58 մլն դրամ):
7. Կհրաժարվեն հիփոթեքային վարկերի տոկոսները եկամտահարկով փոխհատուցելու սխեմայից
Հակառակը, մենք պահպանելու ենք այդ պրակտիկան և խրախուսելու ենք նման մեխանիզմները, հատկապես ընդլայնելով դրանք մարզերում և քաղաքացիների որոշակի խմբերի, մասնավորապես գյուղերում երիտասարդ ընտանիքների, հայրենադարձների համար և այլն:
8. Լինելու են այսպես ասված օպտիմիզացիաներ, կրճատումներ պետական ապարատում
Նման ծրագրեր չկան: Մենք մարզերում ամբուլատորիաներ, մանկապարտեզներ, գրադարաններ և այլ կառույցներ չենք փակելու: Մենք կասեցնելու ենք ոստիկանության, ԴԱՀԿ մարմիններում բարեփոխումների անվան տակ պետծառայողների կրճատման գործընթացները: Մենք սեղմ ժամկետներում իրենց աշխատանքում վերականգնելու ենք բոլոր նրանց, ովքեր քաղաքական հայացքների պատճառով ապօրինաբար ազատվել են աշխատանքից, այդ թվում հաստիքների կրճատման հիմքով:
9. Պետական կառավարման և տեղական համակարգեր կվերադառնան այսպես կոչված «օդիոզ դեմքերը»
Դա սուտ է: Մենք մեր հասարակությանը հրապարակավ ներկայացրել ենք մեր թիմը: Մենք համագործակցում ենք ժամանակակից և բարձր որակավորմամբ մասնագետների հետ: Մեր ձգտումն այն է, որ առավելագույն թվով նոր դեմքեր ներգրավենք, այդ թվում սփյուռքից՝ երկրի կառավարման գործընթացների բոլոր մակարդակներում: Մեր համայնքներում վերջին տարիներին ի հայտ են եկել իրենց բնօրրանի զարգացման գործին նվիրված երիտասարդ գործիչներ: Մենք հատկապես խրախուսելու ենք իրենց և հենվելու ենք իրենց ներուժի վրա:
10. Կրճատվելու են ճանապարհաշինարարության ծավալները և տեղական համայնքների սուբվենցիոն ծրագրերը
Մենք ոչ միայն շարունակելու ենք եղած ճանապարհների ասֆալտապատման աշխատանքները, այլև ձեռնամուխ ենք լինելու նոր ճանապարհների կառուցմանը և գոյություն ունեցողների կապիտալ վերակառուցման: Հատուկ ուշադրություն է սևեռվելու գյուղական ճանապարհների վիճակի վրա: Մենք կանենք ամեն ինչ, որ հնարավորինս կարճ ժամկետներում ավարտենք մի շարք ճանապարհների՝ արդեն երկար տարիներ տևող շինարարությունը: Մենք կառուցելու ենք նոր թունելներ և կամուրջներ, կառուցելու ենք նոր ջրամբարներ ու ոռոգման ջրագծեր: Երկիրը կվերածվի մի մեծ շինհրապարակի: Աշխատանքների մի շարք կոնկրետ ուղղություններ նշված են մեր ծրագրում: Համայնքների սուբվենցիաների ծրագիրը գործարկվել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանի կողմից, և մենք այն շարունակելու ենք ավելի մեծ ծավալով՝ տնտեսական աճին զուգընթաց:
Եվ այսպես, ակնհայտ է, որ Նիկոլի կառավարող խունտան կեղծ տեղեկություններ տարածելով «Հայաստան» դաշինքի իբր թե ունեցած ծրագրերի մասին, իրականում խոսում է ապագայի վերաբերյալ իրենց մտադրությունների մասին: Հարկերի, սակագների բարձրացման, պետական սեկտորում կրճատումների պարտավորությունները Նիկոլն ու իր թիմը արդեն ստանձնել են և ընտրություններից անմիջապես հետո անցնելու են դրանց իրականացմանը: Նրանց հարկադրելու են անել այդ ամենը՝ որպես իրենց կողմից պարտք վերցրած 2 միլիարդ դոլարի վերադարձի երաշխիք: Բայց նրանք դա թաքցնում են հասարակությունից:
Եվ վերջինը: Գիտենք, որ Հայաստանի շատ ընտրողներ քվեարկում են տրվելով զգացմունքներին: Բայց այս անգամ ուղղակի խնդրում ենք բոլորին՝ ընտրությունը կատարել սառը գիտակցությամբ։
Քարոզարշավը ցույց տվեց, որ Քոչարյանը՝ իր թիմով, փորձով ու մոտեցումներով, աշխարհում և սփյուռքում ունեցած կապերով և հնարավորություններով կարող է շտկել երկրի վիճակը: Նա կարող է դուր գալ, կամ ոչ, նրան կարելի է վերագրել Հայաստանի նախորդ բոլոր իշխանություննի մեղքերը, բայց նա միակն է, ով այսօր կարող է ապահովել կայունություն, անվտանգություն և արժանապատիվ կյանք: Հավատացեք վերջին երեք տարիները մեզ համար շրջադարձային էին, որպեսզի համարժեք գնահատենք անցյալը և թույլ չտանք շատ սխալների ու բացթողումների կրկնություն:

Армен Геворкян: Роберт Кочарян единственный – кто сегодня может обеспечить стабильность, безопасность и достойную жизнь
17/06/2021 18:39
Руководитель центрального предвыборного штаба альянса «Армения», бывший вице-премьер Армении Армен Геворкян представил в своем Telegram-канале манипуляции властей в ходе предвыборной агитации.
10 слухов и манипуляций
Нам стало известно, что власти не имея возможности остановить рост популярности и общественного интереса к блоку Армения начали распространять лживые слухи и сведения о нас и наших планах. Они сводятся к тому, что якобы с приходом к власти Кочаряна и его команды:
1. Будут закрыты многие рабочие места
Такие слухи особенно распространяются среди женщин, работающих в легкой промышленности. Это абсолютный абсурд. Кочарян и его соратники всегда открывали новые рабочие места. Мы сделаем все, чтобы сохранить существующие рабочие места, а также создать новые, особенно в дальних общинах нашей страны. Одно из основных преимуществ нашей команды – возможность создания новых рабочих мест и привлечение новых инвестиций.
2. Будут сокращены пенсии, социальные пособия и другие государственные выплаты
Никаких сокращений не будет. Это не правда. Наша команда будет стремиться к тому, чтобы улучшить экономическую ситуацию в стране, и в кратчайшие сроки начать постепенное увеличение пенсий и социальных выплат.
3. Начнется новая волна налоговых проверок и притеснений
Наш блок уже представил стратегические подходы по развитию малого и среднего бизнеса. В них четко сказано, что на ближайшие годы будет объявлен мораторий на проведение государственными и муниципальными учреждениями проверок, а также законодательно будет закреплена эта практика. Будут сохранены все положительные традиции налогового и таможенного администрирования. Возможные изменения будут приниматься исключительно после обсуждения с бизнес сообществом и с учетом их мнения.
4. Будут возвращены в бюджет уплаченные за последние два года премии госслужащих
Нами предусматривается возвращение тайных премиальных выплат исключительно только для тех, кто занимал посты депутатов парламента, членов правительства и руководителей других госорганов управления. Только для них.
5. Будут повышены тарифы на газ, эл энергию и воду
У Кочаряна и его команды есть больше шансов на достижение более приемлемых для нашей страны договоренностей по тарифам на газ. Это значит, что нового повышения тарифов не будет. Мы будем работать над тем как как сделать ирригационную воду более дешевой для сельчан.
6. Будут повышены налоги и введены новые
Таких планов нет. Наоборот наша команда выступает за заморозку действующих ставок по налогу на недвижимость. Мы выступаем против уже принятых планов Пашиняна по введению НДС в области медицинских услуг и образования, по понижению планки налога с оборота (с 115 млн драмов до 58 млн драмов).
7. Откажутся от схемы компенсации подоходным налогом процентов по ипотечному кредиту
Наоборот, мы сохраним эту практику и будем поощрять такие механизмы, особенно расширять их в марзах и для отдельных категорий лиц, например, молодых семей в селах, для переселенцев и др.
8. Будут так называемые оптимизации и сокращения в государственном секторе и аппарате
Нет таких планов. Мы не будем закрывать амбулатории и другие гос учреждения в марзах. Мы остановим процессы сокращения госслужащих под видом реформ в органах полиции, в органах судебного исполнения. Мы восстановим в кратчайшие сроки на работе всех тех, кто из за политических причин незаконно был уволен, в том числе по сокращению ставок.
9. В систему государственного и местного управления вернутся так называемые одиозные лица
Это неправда. Мы представили нашу команду всей стране открыто. Мы сотрудничаем с очень многими современными профессиональными и подготовленными специалистами. Наше стремление максимально большое количество новых лиц привлечь к процессам управления на всех уровнях в стране, в том числе из Спюрка. В наших общинах за последние годы появилось очень много преданных делу развития своих общин молодых деятелей. Мы также будем поощрять их и опираться на их потенциал.
10. Сократятся объемы дорожного строительства и программы субвенций местным общинам
Мы не только продолжим асфальтировать существующие дороги, но и строить новые и капитально реконструировать существующие. Особое внимание будет уделено сельским дорогам. Мы сделаем все, чтобы в максимально короткие сроки завершить уже долгие годы идущее строительство многих дорог. Мы будем строить новые туннели и мосты, мы будем строить новые водохранилища и каналы для ирригации. Страна должна превратиться в большую строительную площадку. Некоторые конкретные направления работ указаны в нашей программе. Программа субвенций общинам была запущена Премьером Кареном Карапетяном и будет продолжена нами в большем объеме, параллельно росту экономики.
Итак. Очевидно, что правящая хунта Никола распространяя лживые сведения о так называемых планах блока Айастан, на самом деле говорит о своих собственных намерениях на будущее. Повышение налогов, тарифов и сокращения в госсекторе Никол и его команда уже взяли как обязательство на себя и сразу после выборов начнут их реализацию. Их вынудят это сделать для обеспечения гарантий возвращения взятых ими в долг 2 млрд долларов. Они держат все это в тайне от общества.
И последнее. Знаем, что многие избиратели в Армении голосуют сердцем, поддаваясь эмоциям. В этот раз просим всех сделать выбор разумом. Агитационная кампания показала, что только Кочарян и его команда, с его солидностью и опытом, с его связями и возможностями в мире и спюрке, сможет исправить ситуацию в стране. Он может нравиться или нет, ему можно приписывать грехи всех предыдущих властей Армении, но он единственный – кто сегодня может обеспечить стабильность, безопасность и достойную жизнь.
Поверьте, последние три года стали для нас поворотными, чтобы адекватно оценить прошлое и не допустить повторения многих ошибок и упущений.