Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահ զորակազմի ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումն ապահովում է քաղաքացիական տրանսպորտի անվտանգ տեղաշարժը
17/06/2021 10:40
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները շարունակում են իրականացնել հրադադարի ռեժիմի պահպանման մոնիտորինգի և տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի անվտանգության ապահովման խնդիրները:
Անցյալ օրվա ընթացքում, Մատաղիս-Քարվաճառ երթուղով և հակառակ ուղղությամբ, Ռուսաստանի ռազմական ոստիկանությունն ապահովել է 53 բեռնատարի անվտանգ տեղաշարժը: Դրանք Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերի ենթակառուցվածքները վերականգնելու համար շինանյութ, ինչպես նաև սննդամթերք և տարբեր ապրանքներ են մատակարարել տեղի բնակիչների համար:
Քաղաքացիական տրանսպորտի և հումանիտար բեռի ուղեկցման խնդիրները կատարելուց բացի, Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումը պարբերաբար մասնակցում է մարդասիրական գործողությունների ընթացքում անվտանգության ապահովմանը և Լաչինի միջանցքում պարեկություն իրականացնելուն: Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ռազմական ոստիկանության կողմից պարեկային երթուղին օրական կազմում է մոտ 200 կիլոմետր:
Խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում պարեկություն իրականացնելիս հրադադարի ռեժիմի խախտումներ և սադրիչ գործողություններ ռուս զինծառայողների նկատմամբ չեն նկատվել:

Подразделение военной полиции российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе обеспечивает безопасность передвижения гражданского транспорта
17/06/2021 10:23
Военнослужащие российского миротворческого континента продолжают выполнять задачи по контролю за соблюдением режима прекращения огня и обеспечению безопасности передвижения автотранспорта.
За последние сутки, по маршруту Матагис – Карвачар и обратно, российские военные полицейские обеспечили безопасность 53 грузовикам, которые доставляли стройматериалы для восстановления инфраструктуры в населённых пунктах Нагорного Карабаха, а также продовольствие и различные товары для местных жителей.
Помимо выполнения задач по сопровождению гражданского транспорта и гуманитарных грузов, подразделение военной полиции российского миротворческого контингента регулярно привлекаются к обеспечению безопасности при проведении гуманитарных акций и патрулирования Лачинского коридора. Ежедневно протяженность маршрутов патрулирования военной полиции российского миротворческого контингента составляет около 200 километров.
В ходе патрулирования зоны ответственности миротворческого контингента нарушений режима прекращения огня и провокационных действий в отношении российских военнослужащих не отмечено.