Վրաստանի ՆԳՆ աշխատակիցներն ավելի քան 100 մարդու են բերման ենթարկել
Վրաստանի ՆԳՆ աշխատակիցներն ավելի քան 100 մարդու են բերման ենթարկել ԼԳԲՏ համայնքի դեմ և հաջակցություն ծեծի ենթարկված լրագրողների երեքշաբթի կազմակերպված ցույցերի ժամանակ, ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ:
«Հասարակական կարգի խախտման, ոստիկանությանը չենթարկվելու և անկարգությունների ժամանակ բռնության համար Թբիլիսիում Ռուսթավելի պողոտայում ակցիայի ժամանակ 100 մարդ է ձերբակալվել: 68-ը նույն օրն ազատ է արձակվել ստորագրության դիմաց, 32-ը մնում է ժամանակավոր պահման մեկուսարանում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես նշում է գերատեսչությունը, ևս երկուսը բերման են ենթարկվել քրեական հանցագործություններ կատարելու մեղադրանքով:
Երեքշաբթի Ռուսթավելի պողոտայում զուգահեռ անցկացվել է երկու ակցիա: Նրանցից մեկը խորհրդարանի շենքի մոտ՝ ի նշան համերաշխության այն լրագրողներին, որոնք երկուշաբթի հարձակման էին ենթարկվել ԼԳԲՏ համայնքի հակառակորդների կողմից:
Երկրորդ ակցիան տեղի է ունեցել մոտակա Քաշվետի եկեղեցուց ոչ հեռու: Սեռական փոքրամասնությունների դեմ ավանդական արժեքների պաշտպանները բողոքել են այնտեղ:

Полиция задержала более 100 человек на митингах в Тбилиси у здания парламента
Сотрудники МВД Грузии задержали во вторник более 100 человек на митингах против ЛГБТ-сообщества и в поддержку журналистов, избитых в понедельник. Об этом говорится в распространенном в среду сообщении ведомства.
«По факту совершения правонарушений сотрудниками министерства внутренних дел в административном порядке задержаны 100 человек. 68 человек освобождены под подписку, а остальные 32 находятся в изоляторе временного содержания», - сказано в сообщении.
Как отмечает ведомство, еще двое задержаны по обвинению в совершении уголовных преступлений.
Во вторник на проспекте Руставели в параллельном режиме проходили две акции. Одна из них шла у здания парламента - в знак солидарности с журналистами, на которых напали противники ЛГБТ-сообщества в понедельник. Второй митинг проходил у расположенной неподалеку церкви Кашвети. Там протестовали защитники традиционных ценностей, выступающие против секс-меньшинств.