«Երջանիկ եմ, որ հնարավորություն եմ ունեցել բարձր պահել Հայաստանի պատիվը». Արսեն Ջուլֆալակյանը հայտարարեց կարիերան ավարտելու մասին
12/07/2021 10:24
Եվրոպայի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Արսեն Ջուլֆալակյանը հայտարարել է կարիերան ավարտելու մասին։
«Ահա և վերջ…
Ցանկացած լավ բան մի օր ավարտվում է:
Պաշտոնապես հայտարարում եմ մարզիկի պրոֆեսիոնալ կարիերայիս ավարտի մասին:
23 տարի, Աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոնի, Աշխարհի գավաթակրի, Օլիմպիական փոխչեմպիոնի նվաճված տիտղոսներ, աննկարագրելի զգացողություններ, անթիվ-անհամար հիշողություններ…
Երջանիկ եմ, որ հնարավորություն եմ ունեցել բարձր պահել Հայաստանի Հանրապետության պատիվը համաշխարհային ամենահեղինակավոր մրցաշարերում, հնչեցնել Հայոց Հիմնը և պարգևել ուրախության և հաղթանակի ակնթարթներ հազարավոր մեր հայրենակիցներին աշխարհով մեկ: Այդ զգացումն ուղղակի անկրկնելի է:
Իրականում շատ երկար կարելի է արտահայտվել, բայց կբավարարվեմ միայն շնորհակալական խոսքով, իսկ ավելի ծավալուն կխոսեմ մամլո ասուլիսի և հարցազրույցների ձևաչափով:
Առաջին հերթին շնորհակալ եմ ընտանիքիս և այն մարզիչներիս, ովքեր անշահախնդիր և իրապես նվիրվեցին այս ծանր գործին:
Ձեր շնորհիվ միայն հնարավոր եղան այս մեծ նվաճումները:
Շնորհակալ եմ ընկերներիս, ովքեր անկախ իրավիճակից, երբեք չլքեցին ինձ: Իհարկե, այդ շրջանակը լրջագույն ֆիլտրացիայի ենթարկվեց:
Շնորհակալ եմ գերմանական KSV Aalen 05 և ֆրանսիական C.P. Besançon ակումբներին, որոնցում ընդհանուր առմամբ 9 տարի հանդես եկա: Թերագնահատել նրանց ներդրումը հաղթանակներիս և կայացմանս մեջ ուղղակի անհնար է: Եվ որ էլ ավելի կարևոր է, ձևավորվեցին շատ ջերմ, ընկերական հարաբերություններ և միջազգային կապեր:
Շնորհակալություն Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիային, ՀԱՕԿ-ին և երջանկահիշատակ սպորտի նախարարությանը՝ աջակցելու և գնահատելու համար արված աշխատանքը:
Շնորհակալ եմ բոլորին, ովքեր ուրախացել և տխրել են իմ հաղթանակներով և պարտություններով:
Հպանցիկ նշեմ նաև չարախոսներին և վատաբանողներին: Կեցցե՛ք, ձեր քայլերով և ձեր առողջության հաշվին մոտիվացրեցիք ինձ և տվեցիք այն սպորտային ագրեսիան, որը երբեմն կարող էր պակասել: Շարունակե՛ք նույն ոճով:

«Счастлив, что у меня была возможность защищать честь Республики Армения» – Арсен Джулфалакян объявил о завершении спортивной карьеры
Чемпион Европы, обладатель серебряной олимпийской медали Арсен Джулфалакян объявил о завершении профессиональной карьеры спортсмена.
«Вот и все…
Все хорошее когда-нибудь заканчивается.
Официально объявляю о завершении своей профессиональной карьеры спортсмена.
23 года, завоеванные титулы чемпиона мира и Европы, обладателя Кубка мира, олимпийского вице-чемпиона, непередаваемые ощущения, бесчисленные воспоминания…
Счастлив, что у меня была возможность защищать честь Республики Армения на самых престижных мировых турнирах, озвучивать гимн Республики Армения и дарить мгновения радости и победы тысячам наших соотечественников по всему миру. Эти ощущения просто неповторимы.
В действительности, об этом можно говорить очень долго, но я остановлюсь лишь на словах благодарности, более подробно буду говорить на пресс-конференциях и в интервью.
В первую очередь, благодарен своей семье и тренерам, которые безвозмездно и самоотверженно посвятили себя этому трудному делу.
Лишь благодаря вам стали возможны эти крупные достижения.
Благодарен друзьям, которые вне зависимости от ситуации ни разу не покинули меня. Конечно, этот круг подвергся серьезнейшей фильтрации.
Благодарен клубам – немецкому KSV Aalen 05 и французскому C.P. Besançon, в которых я выступал в общей сложности 9 лет. Их вклад в мои победы и успехи просто невозможно недооценить. А главное, сложились очень теплые, дружеские отношения и межнациональные связи.
Спасибо Федерации борьбы Армении, НОК и прежнему министерству спорта – за содействие и высокую оценку проделанной работы.
Благодарен всем, кто радовался и грустил в связи с моими победами и поражениями.
Упомяну и злословящих и клеветников. Браво, своими шагами и за счет своего здоровья вы мотивировали меня и придавали ту спортивную агрессию, которой могло бы и не хватать порой. Продолжайте в том же духе.