Վիվա-ՄՏՍ. Բնակարանամուտ՝ 15 տարվա սպասումից հետո
Վայոց ձորի մարզի հեռավոր գյուղերից մեկում՝ Գոմքում, 15 տարվա վաղեմության խնդիր է լուծվել: Տարիներ շարունակ, խոնավ, մութ ու անհրապույր նկուղում ապրող Ղազարյաններն ընտրել են ոչ թե օտար ափերում բախտ որոնելու, այլ հայրենի երկրում ապրելու և ստեղծելու տարբերակը: Հինգ զավակի երիտասարդ հայրը՝ Արտաշը, այգի է ստեղծել և ընտանիքին հողաշեն պատերից ազատելու որոշում է կայացրել: Կիսակառույցը տուն դարձնելու հնարավորություն, սակայն, չի եղել՝ ֆինանսական խնդիրների պատճառով: Ղազարյաններն իրենց երազանքի տունը կառուցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի ու Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցությամբ: Կաթացող կտուրը, հողե պատերի խունացած հոտն ու դժվար կենցաղի դրվագներն արդեն հիշողություն են դարձել: Ընտանիքում բոլորն ունեն իրենց ննջասենյակը, իսկ հյուրեր ընդունելիս չեն ընկճվում:
«Տասնհինգ տարի մենք ներքևում՝ նկուղային հարկում ենք ապրել: Նոր կառուցված տան ներսից, հիմա դեպի այդ հատված տանող աստիճաններ ունենք: Հին տունն արդեն խորդանոց ենք դարձրել: Իսկ վերևում ամեն մեկն ունի իր լուսավոր ու հարմարավետ սենյակը»,- ասել է տանտիրուհին՝ Նաիրա Արզումանյանը:
Համավարակի պատճառով, Ղազարյաններն իրենց աջակցող գործընկեր կառույցների թիմերի հետ շփվել են հիմնականում տեսազանգի միջոցով: Բնակարանամուտ նշելու համար ընտրվել է նույն մեթոդը:
«COVID-ը շատ բան փոխեց մեր կյանքում, բայց` ոչ նպատակները: Ձեզ հետ համատեղ աշխատելու, շինարարությանը մասնակցելու հնարավորություն այդպես էլ չունեցանք, բայց կարևորն արդյունքն է: Արդեն լավ կառուցված տուն ունեք, հաղթահարել եք 15 տարվա վաղեմության խնդիրը և ազատվել մութ, խոնավ նկուղում ապրելու իրականությունից: Հիշում եմ՝ ինչպես տեսազանգով տանտերերի հետ շփման առաջին փորձը սկսեցինք ձեր տանից: Այն ժամանակ կիսակառույց պատեր էին, հիմա՝ ջերմ օջախ: Ու թեև դարձյալ տեսազանգով ենք շփվում, բայց զգում եմ այդ օջախի ջերմությունն ու ձեր տրամադրության փոփոխությունը: Հենց դա է ամենակարևորը մեզ համար: Դրա շնորհիվ է նաև, որ մենք մեր գործընկեր «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» թիմի հետ, ձգտում ենք կանգ չառնել և բարելավել մեր հայրենակիցների կյանքը», - տեսազանգի ժամանակ ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ղազարյանների տան բնակարանամուտին մասնակցել է նաև Գոմքի վարչական տարածքի ղեկավար Մխիթար Հովհաննիսյանը, ով բարձր է գնահատում հեռավոր գյուղերում իրականացվող ծրագրերը: Գոմքում Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցության առաջին արդյունքն արձանագրվել է դեռ տարիներ առաջ՝ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հետ ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրի շնորհիվ:
«Գոմքում բնակարանաշինությանն աջակցելու միտքն առաջացել է տարիներ առաջ, երբ գործարկում էինք LED լուսատուներով փողոցային լուսավորության համակարգը: Երբ այցելեցիք համայնքապետարան և ծանոթացաք համայնքի կարիքների գնահատման ցուցանակին, խոստացաք լուծել այդ ցանկում տեղ գտած խնդիրներից մի քանիսը: Վերջին 3-4 տարիում լուծվել է շատ խնդիր: Իսկ այս ընտանիքի համար կառուցված տունը շատ կարևոր էր: Այժմ նրանք կապրեն բարվոք պայմաններում», - Ռալֆ Յիրիկյանի հետ տեսազանգի ժամանակ ասել է Գոմքի վարչական տարածքի ղեկավար Մխիթար Հովհաննիսյանը:
Բնակարանաշինության ծրագրով, Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» լուծում են ոչ միայն սոցիալական կարևոր խնդիր, այլև հիմնովին փոխում են մարդկանց կյանքը: Իսկ հեռավոր գյուղերում իրականացվող ծրագրերը նպաստում են դրանց զարգացմանը:

In one of the remote villages of Vayots Dzor region, Gomk village, a problem of 15 years has been solved. The Ghazaryans, who had been living in a damp and dark basement, have chosen to stay and create in their Homeland instead of leaving abroad in search of a better life. The young father of five, Artash, created a garden and made a decision to free the family from the earthen walls. However, there was no possibility to turn the semi-built building into a house due to financial problems. The Ghazaryans have built their dream home with the support of Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia. The leaking roof, the smell of damp dirt walls, and the episodes of the difficult life have already become a memory. Everyone in the family has their own bedroom, and they do not feel depressed when hosting guests.
“We have lived in the basement for fifteen years. From inside the newly built house, we now have stairs leading to that section. We have already turned the old house into a storage room. And upstairs, everyone has their own bright and comfortable room,” said the housewife, Naira Arzumanyan.
Due to the pandemic, the Ghazaryans communicated with the teams of the partner organizations supporting them mainly through video calls. The same method has been chosen to celebrate the housewarming.
“The COVID has changed a lot in our life, but definitely not our goals. We didn’t get the chance to work hand in hand with you or take part in the construction works; yet, it is the result that matters. You now have a properly built house; you have overcome the 15-year-old problem, and have gotten rid of the darkness and dampness of the life in basement. I can remember, you were the first family we tried to connect to by a video call. Back then, the house was just half-built walls, and now it is a hearth filled with warmth. And though we are still on a video call, I can feel the warmth of your home and the change of your mood. That is the most important thing for us. It is also the reason, our partner team “Fuller Center for Housing” and we strive to keep going and improve the lives of our compatriots,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said during the video call.
The head of the Gomk administrative area, Mkhitar Hovhannisyan, who highly values the programs being implemented in remote villages, also participated in the housewarming ceremony of the Ghazaryans' house.
The first result of Viva-MTS support in Gomk was recorded years ago, thanks to the infrastructure development program with the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC).
“The idea to support housing in Gomk arose years ago when we were launching a street lighting system with LED lights. When you visited the municipality and got acquainted with the community needs assessment board, you promised to solve some of the problems listed. Many problems have been solved in the last 3-4 years. And the house built for this family was very important. Now they will live in decent conditions,” said Mkhitar Hovhannisyan, the head of the Gomk administrative district, during a video call with Ralph Yirikian.
Through the housing project, Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia not only solve a social problem, but also change people's life entirely. And the programs implemented in remote villages contribute to their development.