Ադրբեջանի նպատակն է շարունակել Հայաստանի շրջափակման շուրջ 30-ամյա գործընթացի քաղաքականությունը. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
15/07/2021 11:27
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը 2021 թվականի արտահերթ ընտրություններում ստացել է Հայաստանի ու Արցախի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու մանդատ:
«Այդ մանդատը ենթադրում է մեր երկրի շուրջ բարենպաստ միջավայրի ձևավորում, տարածաշրջանային կոմունիկացիների բացում, տարածաշրջանային կայունություն ու տևական խաղաղության հաստատում: Ընտրություններից հետո, սակայն, տեղի ունեցավ ու տեղի է ունենում այն, ինչ մենք կանխատեսում էինք՝ ասելով, որ մեծ է հավանականությունը, որ Ադրբեջանը ամեն ինչ անելու է խաղաղությունը տարածաշրջանում խոչընդոտելու համար ու սա անելու է մի մարտավարությամբ, որը նույնպես կանխատեսելի է՝ ցույց տալով, թե Հայաստանը կամ Արցախը իբր դեմ են խաղաղությանը, դեմ են սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացներին ու այս ֆոնին ագրեսիվ քաղաքականություն կառուցելու կեղծ հիմնավորումներ է ստեղծելու, ինչի դրևորումները մենք տեսնում ենք նաև վերջին օրերին», - ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետերի մակարդակով գործող աշխատանքային խումբը բավականին կառուցողական ու արդյունավետ աշխատանք է իրականացնում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ, ու Ադրբեջանի անհասկանալի հայտարարությունները, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին, որևէ կապ չունեն աշխատանքային խմբի կատարած աշխատանքի ու հունվարի 11–ի Մոսկվայի եռակողմ հայտարարության բովանդակության հետ:
«Ադրբեջանը միջանցքի մասին հայտարարություններն անում է եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը խաթարելու ու տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը թույլ չտալու համար, որովհետև Ադրբեջանի նպատակն է շարունակել Հայաստանի շրջափակման շուրջ երեսնամյա գործընթացի քաղաքականությունը, բայց մենք շարունակելու ենք աշխատանքը եռակողմ աշխատանքային խմբում Հայաստանի շրջափակումը ճեղքելու ուղղությամբ ու ռուսաստանցի մեր գործընկերների, միջազգային մեր գործընկերների աջակցությամբ հասնելու ենք տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը», - հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նրա խոսքով՝ Արդբեջանը փորձում է ներկայացնել, թե Հայաստանը դեմ է ու փորձում է խոչընդոտել սահմանազատման ու սահամագծման աշխատանքներին:
«Իրականությունն ուղիղ հակառակն է, այդ Ադրբեջանն է դեմ սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներին, որովհետև ասպարեզ է բերել ակնհայտորեն կեղծված քարտեզներ՝ փորձելով հիմնավորել իր զինված ուժերի ներկայությունը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մի շարք հատվածներում», - ասաց Փաշինյանը:
Նա պաշտոնապես հայտարարեց, որ Հայաստանը պատրաստ է ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսմանը:
«Հստակ է, որ մենք նախանձախնդիր հետապնդելու ենք Արցախի ժողովրդի ինքնքորոշման իրավունքի իրականացմանը», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ Հայաստանը բոլոր հնարավոր ու անհնար միջոցներով պաշտպանելու է իր ինքնքիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի ուՀԱՊԿ-ի մեխանիզմների գործարկմամբ:

Никол Пашинян: Цель Азербайджана – продолжить тридцатилетнюю политику блокады Армении
Сегодня на заседании правительства и.о. премьер-министра Никол Пашинян заявил, что партия «Гражданский договор» получила на внеочередных парламентских выборах 2021 года мандат на открытие эры мирного развития для Армении и Арцаха.
«Этот мандат предполагает формирование благоприятной среды вокруг нашей страны, открытие региональных коммуникаций, установление региональной стабильности и длительного мира. Однако после выборов произошло и происходит то, о чем мы говорили: есть большая вероятность, что Азербайджан сделает все, чтобы препятствовать миру в регионе и использует тактику, которая также прогнозируема. Будет демонстрировать якобы Армения и Арцах против мира, против процессов делимитации и демаркации, создавая на этом фоне ложные обоснования для своей агрессивной политики, проявления которой мы видим в последние дни», - сказал Никол Пашинян.
По словам Пашиняна, трехсторонняя рабочая группа на уровне вице-премьеров Армении, России и Азербайджана проводит эффективную работу по открытию региональных коммуникаций, однако звучащие из Азербайджана непонятные заявления о так называемом «Зангезурском коридоре» не имеют никакой связи с работой группы и трехсторонним заявлением от 11 января 2021 года.
«Азербайджан, заявляя о коридоре, пытается нарушить работу трехсторонней группы и не позволить открытия транспортных коммуникаций, поскольку цель Азербайджана – продолжить тридцатилетнюю политику блокады Армении. Но мы продолжим работу в трехсторонней группе с целью деблокады Армении при содействии наших российских партнеров, международных партнеров и добьемся открытия региональных коммуникаций», - отметил Пашинян.
Он опроверг заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о нежелании Армении установить мир в регионе.
«Реальность прямо противоположная. Именно Азербайджан выступает против проведения работ по делимитации и демаркации границ, поэтому апеллирует к фальсифицированным картам, чтобы обосновать свое военное присутствие на суверенной территории Армении», - сказал Пашинян.
Он официально заявил, что Армения готова к возобновлению мирных переговоров по карабахскому урегулированию.
«Армения готова к возобновлению мирных переговоров. Мы будем следовать защите права на самоопределение народа Арцаха», - отметил Пашинян.
По словам и.о. премьер-министра, Армения всеми возможными и невозможными средствами защитим свой суверенитет и территориальную целостность, в том числе с задействованием механизмов армяно-российской объединённой группы войск и ОДКБ.