Ռուս խաղաղապահները մարդասիրական ակցիա են անցկացրել Մարտունու շրջանի հեռավոր գյուղում
Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները բարեգործական հիմնադրամի հետ համատեղ անցկացրել են մարդասիրական ակցիա Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն գյուղում, որը տեղակայված է սահմանազատման գծի մոտ:
Հումանիտար ակցիայի շրջանակում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպաները հասարակական կազմակերպության ներկայացուցչի հետ միասին նվիրել են ապուրների հավաքածուներ և խոհանոցային պարագաներ:
«Այսօր Մաչկալաշեն գյուղում տեղի է ունեցել հումանիտար ակցիա, որի ընթացքում ներքին տեղահանված 14 և 3 բազմազավակ ընտանիքների տրամադրվել են խոհանոցային և սննդամթերքի հավաքածուի տեսքով», - հայտարարել է Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպա Ռուսլան Իվանովը:
Նաև, խաղաղապահները շփվել են տեղի բնակչության հետ, ուսումնասիրել բնակության վայրերը և ընդունել ներքին տեղահանված անձանցից հիմնական անհրաժեշտ ունեցվածքի վերաբերյալ դիմումները:
Ընդհանուր առմամբ, բարեգործական կազմակերպությունների և հիմնադրամների միջոցով, ռուս խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին փոխանցել են ավելի քան 220 տոննա մարդասիրական պարացաներ:

Российские миротворцы провели гуманитарную акцию в отдаленном населенном пункте Мартунинского района
17/07/2021 10:17
Военнослужащие миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе совместно с благотворительным фондом провели гуманитарную акцию в селе Мачкалашен Мартунинского района, расположенного вблизи линии разграничения.
В рамках гуманитарной акции офицеры центра гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента совместно с представителем общественной организации передали суповые наборы и кухонные наборы.
«Сегодня проведена гуманитарная акция в населенном пункте Мачкалашен, в ходе которой выдавался гуманитарный груз виде кухонных и продуктовых наборов семьям вынужденных переселенцев в количестве 14 семей и 3 семьи многодетные», - сообщил офицер центра гуманитарного реагирования Руслан Иванов.
Также миротворцы пообщались с местным населением, осмотрели места проживания и приняли заявки от вынужденных переселенцев на необходимое имущество первой необходимости.
В общей сложности, по линии благотворительных организаций и фондов, российскими миротворцами было передано более 220 тонн гуманитарных грузов жителям Нагорного Карабаха, в числе которых, помимо продуктов и вещей первой необходимости передавалось специализированное медицинское оборудование и наборы первичной диагностики для учреждений здравоохранения.