ՍԴ-ն իր որոշմամբ խափանեց Հայաստանում ժողովրդավարության պաշտպանությունը. Սոս Հակոբյան
ՍԴ-ն ոչ թե մերժեց ընդդիմության դիմումը և խափանեց ընդդիմության սպասելիքները, այլ խափանեց Հայաստանում ժողովրդավարության պաշտպանությունը, լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ, «Հայրենիք» կուսակցության մամուլի խոսնակ Սոս Հակոբյանը։
«Մեր հիմնական միտքն այն է եղել, որ Սահմանադրական դատարանը պետք է վերցնի սահմանադրության բարձր արժեքները և քննարկի դրանց պաշտպանությունը, այլ ոչ թե վերածվի մի քանի ընտրախախտում արձանագրող քարտուղարության պես մարմնի», - ասաց Սոս Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ սպասում էին, որ ՍԴ-ն, ազատ ընտրություններ անցկացնելու սկզբունքից ելնելով, կասի, որ Հայաստանում չի կարելի սպառնալիքներով ընտրություններ իրականացնել։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 17-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանը որոշեց 2021 թվականի հունիսի 20-ին տեղի ունեցած արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ ԿԸՀ որոշումը թողնել ուժի մեջ։

With its ruling Armenia's CC disrupted protection of democracy in Armenia - Homeland party spokesperson
19/07/2021 13:36
The Constitutional Court not only rejected the application of the opposition and disrupted opposition’s expectations but disrupted the protection of democracy in Armenia, “I Have Honor” bloc’s representative, speaker of “Homeland” party Sos Hakobyan said at a news conference on Monday.
"Our key idea was that the Constitutional Court must pick the high values of the Constitution and discuss their protection and not simply turn into a body recording few election frauds," Hakobyan said.
He said they were expecting the CC, based on principle of conduction free elections, say that it is impossible to conduct elections in Armenia with threats.
To note, on July 17 the Constitutional Court ruled to remain in force the CEC decision on June 20 election.