Ադրբեջանը ներխուժել է Հայաստանի ֆիզիկական տարածք․ նրանք կշարունակեն ագրեսիվ վարքագիծը, քանի դեռ հստակ ուղերձ չեն ստացել այն մասին, որ դա անընդունելի է․ սենատոր Ռոբերտ Մենենդես
21/07/2021 10:55
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնում Քերըն Դոնֆրայդի թեկնածության հաստատման լսումների ժամանակ իր մտահոգությունն է բարձրացրել նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի կողմից «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումից հրաժարվելու որոշման առնչությամբ, «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը:
«Ադրբեջանն այժմ սահմանային վեճի արդյունքում ներխուժել է Հայաստանի ֆիզիկական տարածք, և ես կարծում եմ՝ նրանք կշարունակեն իրենց ագրեսիվ վարքագիծը, քանի դեռ հստակ ուղերձ չեն ստացել այն մասին, որ դա անընդունելի է», - նշել է Մենենդեսը:
Ի պատասխան այս նկատառման՝ Դոնֆրայդը հայտարարել է, որ եթե այդ տեղեկությունը հաստատվի, ինքն այդ հարցով սերտորեն կհամագործակցի Մենենդեսի և Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հետ:
«Խիստ անհրաժեշտ է վստահ լինել, որ ցանկացած աջակցություն, որ մենք տրամադրում ենք Ադրբեջանին, որևէ կերպ չի խաթարում ուժերի հավասարակշռությունը, և որ մենք հանձնառու ենք Լեռնային Ղարաբաղի [խնդրի] կարգավորմանը», - ասել է Դոնֆրայդը:
«Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումը սահմանափակում է ԱՄՆ կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող օգնությունը՝ նախատեսելով միայն մարդասիրական աջակցություն: Այն ենթադրում է, որ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի կառավարությանը չպետք է աջակցություն տրամադրի, քանի դեռ այդ երկիրը քայլեր չի ձեռնարկել Հայաստանի և Արցախի դեմ շրջափակումներն ու ուժի կիրառման տարբերակները վերացնելու ուղղությամբ:

Senator Bob Menendez: Azerbaijanis interfere on the physical territory of Armenia, they will continue to be aggressive unless they have a clear message that it's not acceptable
21/07/2021 11:00
United States Senate Committee on Foreign Relations Chair Senator Bob Menendez expressed concern about the Biden Administration's waiver of Section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan, during the confirmation hearing for Dr. Karen Donfried nominated to serve as Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, the Armenian National Committee of America (ANCA) reports.
"The Azerbaijanis are now interfering on the physical territory of Armenia in a border issue and it just seems to me that they will continue to be aggressive unless they have a clear message that it's not acceptable," argued Menendez.
Dr. Donfried responded that, if confirmed, she would work closely with the Sen. Menendez and the Senate Foreign Relations Committee on the matter.
"It is critical to make sure that any support we are giving to Azerbaijan is not in any way affecting the balance of power between Azerbaijan and that we are committed to the resolution of Nagorno Karabakh," stated Dr. Donfried.