«Մոսկվայում սպասվում են բավականաչափ ծանր բանակցություններ, մեր պետականությունը վտանգված է». Նաիրա Զոհրաբյանը Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրում է Ազգային ժողով (Տեսանյութ)
30/07/2021 12:24
Առաջիկայում Մոսկվայում սպասվում են բավականաչափ ծանր բանակցություններ, Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում հայտարարեց անկախ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
«Ես հիմա հասկանում եմ՝ այս արտահերթի «էքշն»-ը Քրեական օրենսգրքում փոփոխությունն է, որը ենթադրում է հայհոյանքի քրեականացում, հասկանում եմ, թե ինչի համար է արվում, որովհետև նոր խորհրդարանում հայհոյանքի պակաս չի լինելու, դա թողնում եմ մեծամասնության ու նոր ընդդիմության փոխադարձ «էքշն» կոնֆլիկտին», - ասաց նա։
Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարեց, որ այս արտահերթ նիստից հետո պետք է հրավիրել ԱԺ ևս մեկ նիստ, հրավիրել Նիկոլ Փաշինյանին, Զինված ուժերի, Պաշտպանության նախարարության ղեկավար մարմիններին ու քննարկել ստեղծված իրավիճակը։
«Առաջիկայում սպասվում են բանակցություններ, ես չեմ ուզում, որ կրկնվի 44-օրյա պատերազմից առաջ ու հետո իրավիճակը, երբ որևէ մեկը ոչինչ չգիտեր, հիմա, իսկապես, միասնական լուծումների ու թուրք-ադրբեջանական տանդեմին հակադարձելու ժամանակն է», - ասաց պատգամավորը։
Նա նշեց, թե հայհոյանքը քրեականացնելու համար դեռ ժամանակ կգտնվի։
«Մեր պետականությունը վտանգված է, սահմանները վտանգված են, ամեն օր Ադրբեջանը խախտում է գրավոր ու բանավոր բոլոր պայմանավորվածությունները», - ասաց Զոհրաբյանը։

В Москве ожидаются достаточно тяжелые переговоры, наша государственность под угрозой – Наира Зограбян пригласила Никола Пашиняна в парламент
30/07/2021 12:59
В ближайшее время в Москве ожидаются достаточно тяжелые переговоры, заявила сегодня на внеочередном заседании парламента независимый депутат Наира Зограбян.
«Сейчас я понимаю, что "экшн" этого внеочередного заседания – поправки в Уголовный кодекс, которые предполагают криминализацию оскорблений. Понимаю, почему это делается, поскольку в новом парламенте не будет недостатка в оскорблениях. Оставляю это на взаимный "экшн" конфликта парламентского большинства и новой оппозиции», - сказала Наира Зограбян.
Она заявила, что после внеочередного заседания нужно созвать еще одно заседание парламента, пригласить Никола Пашиняна, руководство Вооруженных сил, министерства обороны и обсудить создавшуюся ситуацию.
«В ближайшее время предстоят переговоры, я не хочу, чтобы повторилась ситуация, которая была до и после 44-дневной войны, когда никто ничего не знал. Сейчас, действительно, пришло время единых решений и противостояния турецко-азербайджанскому тандему», - заявила депутат.
Наира Зограбян отметила, что для обсуждения вопроса криминализации оскорблений и клеветы еще будет время.
«Наша государственность под угрозой, границы под угрозой, Азербайджан каждый день нарушает все письменные и устные договоренности», - сказала Наира Зограбян.