Ուրուգվայը որոշել է Հայաստանում դեսպանություն բացել. Ուրուգվայի ԱԳՆ
Ուրուգվայն իր անհանգստությունն է հայտնում միջազգային հանրությանը՝ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, ԱԳՆ-ում հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժոն։
«Կոնֆլիկտները պետք է լուծվեն առանց ուժի գործադրման, հակամարտությունների պետք է խաղաղ կարգավորվեն», - հայտարարեց Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարը։
Ֆրանսիսկո Բուստիժոն նշեց, թե Ուրուգվայը կշարունակի իր քայլերը մի շարք ոլորտներում Հայաստանի հետ համագործակցելու և աշխատելու, որպեսզի լինեն երկկողմանի շահավետ կապեր։
Նախարարը հայտարարեց, որ արժևորելով առկա հարաբերությունները՝ Ուրուգվայը որոշել է Հայաստանում դեսպանություն բացել։
Նշենք, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարին։

Уругвай решил открыть посольство в Армении – глава МИД Уругвая
Уругвая  выражает свою обеспокоенность международному сообществу в связи с создавшейся ситуацией в регионе, заявил сегодня министр иностранных дел Уругвая Франциско Бустильо на совместной пресс-конференции с и.о. главы МИД Армении Арменом Григоряном в Ереване.
«Конфликты должны решаться без применения силы, противостояния должны быть урегулированы мирным путем», - заявил министр иностранных дел Уругвая.
Франсиско Бустильо отметил, что Уругвай продолжит сотрудничать и работать с Арменией в ряде сфер для установления взаимовыгодных двусторонних связей.
Глава МИД заявил, что придавая важность существующим отношениям, Уругвай решил открыть посольство в Армении.
Отметим, что исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Армен Григорян провел встречу с главой МИД Уругвая Франциско Бустильо Бонассом, находящимся в Армении с официальным визитом.