«Ժողովուրդ». Հայկ Մարությանը ապօրինի նշանակում է արել. կնոջ ընկերուհուն պաշտոն է տվել
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացել է, որ Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը օգոստոսի 6-ին որոշում է ստորագրել, որի համաձայն՝ Արա Աղայանին օգոստոսի 9-ից ազատել է «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության տնօրենի պաշտոնից:
Անցած տարի՝ ապրիլին, մեծ աղմուկով հեռացրել էր Արմեն Բեգոյանին ու նշանակել Արա Աղայանին: Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը «Կանաչապատում և շրջական միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակել նույն կազմակերպության զարգացման գծով տնօրենի տեղակալ Քրիստինա Վարդանյանին:
Իհարկե, թվում է, թե սովորական նշանակում է, չկա որևէ լուրջ բան: Բայց իրականում, արի ու տես, Մարությանը օրենքի խախտում է թույլ տվել, քանի որ Վարդանյանը զուգահեռ Երևանի ավագանու անդամ է ու իրավունք չունի Մարությանի ենթակայության տակ գտնվող կառույցում պաշտոն ստանալ: Նա պետք է ավագանու մանդատից հիաժարվի:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի աղբյուրները փոխանցում են, որ տևական ժամանակ է, Մարությանը փորձում էր ամեն գնով Քրիստինե Վարդանյանին որևէ բարձր պաշտոնում նշանակել, բայց քանի որ բարձրաձայնվել էր հարցը, որ ավագանու անդամը պետք է անկախ մնա, թեման փակվել էր, ու հիմա Մարությանը գնացել է նման քայլի:
Բանն այն է, որ Վարդանյանը Մարությանի կնոջ մտերիմ ընկերուհին է, դրա համար էլ ամեն գնով պաշտոնի նշանակման խնդիր է դրված եղել քաղաքապետի առջև: Այսպիսով, քաղաքապետի տիկին Իվա Մարությանի ընկերուհին դեռևս ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել, այնուհետև տնօրեն կնշանակվի:
Ի դեպ, Վարդանյանը իրավունք չուներ նաև նշյալ կազմակերպությունում տեղակալ նշանակվել, բայց Մարությանի շնորհիվ հասել է իր նպատակին:
Իհարկե, թերթը փորձել է լուրի առնչությամբ Հայկ Մարությանի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանից մեկնաբանություն ստանալ, սակայն նա հարցերին չի պատասխանում։

«Жоховурд»: Айк Марутян незаконно назначил на должность подругу своей супруги
Газета «Жоховурд» пишет, что мэр Еревана Айк Марутян 6 августа подписал решение, согласно которому Ара Агаяна 9 августа был освобожден от должности директора ГНКО «Озеленение и охрана окружающей среды».
«В прошлом году в апреле он с большим шумом уволил с этой должности Армена Бегояна и назначил Ара Агаяна. Мэр Еревана назначил исполняющим обязанности директора ГНКО «Озеленение и охрана окружающей среды» заместителя директора по развитию той же организации Кристину Варданян.
На первый взгляд, это кажется обычным назначением, нет ничего серьезного. Однако в действительности, Марутян допустил нарушение закона, поскольку Варданян является параллельно членом Совета старейшин Еревана и не имеет права получать должность в структуре, которая подчиняется Марутяну. Она должна отказаться от мандата.
Как передают наши источники, Айк Марутян уже длительное время пытается любой ценой назначить на какую-то высокую должность Кристине Варданян, однако тема была закрыта из-за того, что член Совета старейшин должен оставаться независимым. Сейчас мэр Еревана пошел на этот шаг.
Дело в том, что Кристине Варданян – близкая подруга супругами Марутяна, поэтому перед мэром была поставлена задача любой ценой решить вопрос ее назначения. Таким образом, подруга супруги мэра Еревана Ивы Марутян пока назначена врио, а затем будет назначена директором.
Кстати, Варданян не могла быть назначена также заместителем директора этой организации, но получила эту должность благодаря Марутяну.
Издание попыталось получить комментарий по этому вопросу у пресс-секретаря мэра Акопа Карапетяна, однако он не отвечает на вопросы», - пишет газета.