Խաղողագործները բացել են ճանապարհը. նրանց խոստացել են մինչև չորեքշաբթի կարգավորել մթերման ցածր գնի հարցը. Փոքր Վեդու համայնքապետ
04/09/2021 14:43
Այսօր առավոտյան բողոքի ակցիա իրականացրած մի քանի գյուղի խաղողագործները բացել են ճանապարհը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Փոքր Վեդու համայնքապետ Նորիկ Մարտիրոսյանը։
Հարցին՝ արդյոք կառավարությունից որևէ պաշտոնյա հանդիպել է գյուղացիներին, ինչպես նրանք ավելի վաղ պահանջում էին, մեր զրուցակիցը բացասական պատասխան տվեց։
«Խաղողագործներին հանդիպել է Արարատի մարզպետարանի գյուղվարչության պետ Հայկազ Տերտերյանը։ Նա տեղում հեռախոսազրույց է ունեցել մարզպետ Ռազմիկ Թևոնյանի հետ։ Վերջինս հավաստիացրել է, որ չորեքշաբթի օրը խաղողի մթերման, սակագնի հետ կապված հարցերը կկարգավորվեն», - ասաց նա։
Նորիկ Մարտիրոսյանը չկարողացավ հստակ նշել՝ արդյոք մարզպետը գյուղացիներին կառավարության ներկայացուցչի հետ հանդիպում է խոստացել, որ վերջիններս համաձայնել են բացել փակ ճանապարհը։
«Չեմ կարող ասել՝ կառավարությունո՞ւմ հանդիպում կլինի, թե մարզպետն ինքն այնտեղ կգնա, հետո կգա և կհանդիպի խաղողագործներին։ Ամեն դեպքում, որպես ժամկետ նշվել է չորեքշաբթի օրը», - ասաց Փոքր Վեդու համայնքապետը։
Նորիկ Մարտիրոսյանը նշեց, որ գյուղացիների բողոքի պատճառը խաղողի մթերման ցածր գինն է՝ կիլոգրամի դիմաց ընդամենը110 դրամ։ Ընդ որում, Փոքր Վեդու մթերման գործարանն այս պահին չի աշխատում, գյուղացիները ստիպված են իրենց մշակած բերքը տանել Արտաշատ, Պռոշյան և Արմաշ։

Виноградари открыли трассу Ереван – Ерасх: им обещали до среды урегулировать вопрос низкой закупочной цены – руководитель общины Покр Веди
04/09/2021 15:18
Перекрывшие сегодня в знак протеста трассу Ереван – Ерасх виноградари открыли ее, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель общины  Покр Веди Норик Мартиросян.
На вопрос, встретился ли фермерами какой-либо чиновник правительства, как они требовали, глава общины дал отрицательный ответ.
«С виноградарями встретился начальник сельскохозяйственного управления областной администрации Арарата Айказ Тертерян. Он на месте поговорил с губернатором Размиком Тевоняном, который заверил, что в среду проблемы с закупкой винограда и ценами будут урегулированы», - сказал он.
Норик Мартиросян не смог назвать точно, обещал ли губернатор фермерам встречу с представителем правительства, чтобы последние согласились открыть дорогу.
«Не могу сказать, будет ли встреча в правительстве или губернатор сам пойдет туда, а потом встретится с виноградарями. Во всех случаях, в качестве срока названа среда», - отметил руководитель общины Покр Веди.
Норик Мартиросян отметил, что причиной протеста жителей сел является низкая закупочная цена на виноград – всего 110 драмов за один килограмм. Причем, завод в селе Покр Веди сейчас не работает и люди вынуждены везти свой урожай в Арташат, Прошян и Армаш.