Փորձ է արվելու Հայաստանը աստիճանաբար դուրս բերել Արցախի հետ կապված պրոցեսներից. Տիգրան Աբրահամյան
«Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը քննարկում են լրացուցիչ իրավական մեխանիզմներ, որոնք կապված են Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների մանդատի հետ:
Հիշեցնեմ, որ ռուսական խաղաղապահ առաքելության մանդատի հարցը կարգավորվում է 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հայտնի եռակողմ հայտարարությամբ՝ Հայաստան - ՌԴ - Ադրբեջան ձևաչափով։
Եթե իրականում նման գործընթաց կա ՌԴ-ի ու Ադրբեջանի միջև, ապա դա նշանակում է, որ փորձ է արվելու Հայաստանը աստիճանաբար դուրս բերել Արցախի հետ կապված պրոցեսներից։
Պարզ ասած, նույնիսկ նոյեմբերի 9-ի խայտառակ փաստաթուղթը ենթադրում էր, որ Արցախի հետ կապված հարցերը կարգավորվելու են եռակողմ ձևաչափով, խոսքը հրադարարի հաստատման ու դրանից բխող քայլերի մասին է։
Սակայն Ադրբեջանի նպատակն է, որպեսզի Հայաստանը Արցախի հետ կապված հարցերում դուրս գա խաղից և այն շարունակվի ՌԴ-Ադրբեջան երկկողմ ձևաչափով»։

Будет предпринята попытка постепенно вытеснить Армению из процессов, связанных с Арцахом – Тигран Абрамян
06/09/2021 12:24
«Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что Азербайджан и Россия обсуждают дополнительные правовые механизмы в связи с мандатом российских миротворцев в Нагорном Карабахе.
Напомню, что вопрос о мандате российской миротворческой миссии регулируется известным трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года – в формате Армения-Россия-Азербайджан.
Если действительно между Россией и Азербайджаном идет такой процесс, то это значит, что будет предпринята попытка постепенно вытеснить Армению из процессов, связанных с Арцахом.
Проще говоря, даже позорный документ от 9 ноября предполагал, что связанные с Арцахом вопросы будут регулироваться в трехстороннем формате, речь идет об установлении режима прекращения огня и вытекающих из этого шагах.
Однако цель Азербайджана – вывести Армению из игры в связанных с Арцахом вопросах и продолжить процесс в двустороннем формате – РФ-Азербайджан»