Բաքուն և Մոսկվան քննարկում են Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների մանդատի իրավական մեխանիզմները
Բաքուն և Մոսկվան քննարկում են լրացուցիչ իրավական մեխանիզմներ, որոնք կապված են Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների մանդատի հետ, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նրա խոսքով` ռուս խաղաղապահների գործունեությունը Ղարաբաղում իրականացվում է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն, որը ստորագրել են Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարները:
«Ինչ վերաբերում է խաղաղապահների մանդատի վերաբերյալ լրացուցիչ համաձայնագրերին և լրացուցիչ իրավական մեխանիզմներին, կողմերի միջև եղել են նախնական շփումներ այս հարցի շուրջ և որոշակի քննարկումներ դեռ շարունակվում են», - ասել է Հաջիևը Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերին տված հարցազրույցում:
«Ամբողջ Ղարաբաղը Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքն է, միջազգային հանրությունը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը և, համաձայն նոյեմբերի 10-ի հայտարարության, խաղաղապահ ուժերը ժամանակավորապես տեղակայվում են Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանի որոշակի հատվածում», - ասել է Հաջիևը:

В Баку заявили, что обсуждают с Россией правовые механизмы по мандату миротворцев в Карабахе
Баку и Москва продолжают обсуждения по вопросам правовых механизмов, связанных с мандатом российских миротворцев в Карабахе, заявил помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев, передает РИА Новости.
По его словам, деятельность российских миротворцев в Карабахе осуществляются в соответствии с трехсторонним заявлением от 10 ноября, подписанным лидерами Азербайджана, России и Армении.
«Что касается дополнительных соглашений и дополнительных правовых механизмов по мандату миротворцев, то между сторонами были предварительные контакты по этому поводу, и определенные обсуждения все еще продолжаются», - сказал Гаджиев в интервью азербайджанской службе ВВС.
«Весь Карабах является суверенной территорией Азербайджана, международное сообщество признает территориальную целостность и суверенитет Азербайджана, и в соответствии с заявлением от 10 ноября миротворческие силы временно размещены в определенной части Карабахского региона Азербайджана», - отметил Гаджиев.