«Հենց էնպես ստորագրեցին, Արցախը տվեցին, թող հենց էնպես ստորագրեն ու մեզ տուն տան»․ Արցախի օկուպացված շրջանների տեղահանված բնակիչները կառավարության մոտ բողոքի ակցիայի են
09/09/2021 13:02
Կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիայի են դուրս եկել օկուպացված Հադրութի, Քարվաճառի, Քաշաթաղի բնակիչները՝ Հայաստանի կառավարությունից պահանջելով իրենց ապահովել տարրական կեցության պայմաններով ու բնակարան տրամադրել։ Նրանք դժգոհում են ՀՀ իշխանության անգործությունից։ Հադրութցիները 15 օր առաջ են դիմել կառավարություն, պատասխանը հուսադրող չէ։
«Մարդիկ ասում են՝ մենք չգիտենք, թե ձեզ ինչ պատասխան տանք։ Այսինքն, մեր վիճակը մնում է անորոշ։ Ես ներկայացրել եմ, ասել եմ, որ Արցախից 21 000 մարդ կա այստեղ, ու այդ մարդիկ անտերության են մատնված։ Արցախի Հանրապետության օպերատիվ շտաբը ենթարկվում է Արցախին, թող ՀՀ կառավարությունը վերցնի իր հայեցողության տակ ու կոորդինացնեն իրենց աշխատանքները, ոչ թե այստեղից օգնությունը հասնի Արցախ, հետո նորից գա, հասնի այստեղ», - ասաց Հադրութից տեղահանված բնակիչների ներկայացուցիչը։
Ակցիայի մասնակիցները դժգոհեցին, որ զրկված են նաև ՀՀ կառավարության կողմից հատկացվող 68 000-ական դրամներից։ Դրանք միջին տարիքի տղամարդկանց չեն հատկացվել, այնինչ տուն ու բիզնես կորցրած արցախցիները Հայաստանում չեն կարողանում աշխատանք գտնել։
«Մեր պահանջն է, որ մեզ այստեղ տնով-տեղով ապահովեն։ Մենք Հադրութում մեր եղածը կորցրել ենք, չգիտենք՝ փախստական ենք, վերաբնակիչ ենք, թե ով ենք», - ասացին տեղահանվածները՝ պահանջելով նաև իրենց կարգավիճակի հստակեցում։
«Մեզ ընդունողն ասում է՝ ձեր հարցերը դեռ պրոցեսի մեջ չեն։ Հադրութեցու պահանջը քաշաթաղցու և քարվաճառցու պահանջից չի տարբերվում։ Երկու կառավարություն ունենք մեկի փոխարեն։ Ինչո՞ւ որևէ մեկը մեր կարգավիճակով չի հետաքրքրվում։ Կամ ասեք, որ ձեզ ոչինչ չի հասնում, կամ ասեք, որ չեք կարողանում, մենք էլ դիմենք միջազգային հանրությանը», - հայտարարեցին ակցիային միացած քաշաթաղցիներն ու քարվաճառցիները։
«Հյուրանոցում ենք մնացել, վարձով բնակարանում ենք մինչև հիմա բնակվում, 3 երեխա ունենք։ Մենք մեր տունն ենք ուզում։ Եթե Քարվաճառի մեր տունը հետ կտան, կգնանք, չէ՝ թող կարգավիճակ տան», -ասաց նրանցից մեկը:
«Անուսինս 23 տարի Քարվաճառը պահել է, տղաս Արցախում ծառայում է, ես այստեղ՝ փողոցներում եմ երկու անչափահաս երեխաներիս հետ, խնդրում ենք՝ գոնե անտեսված չլինենք։ Ոչ զանգում են, ոչ հետաքրքրվում են», - դժգոհեց արցախցին:
«Հենց էնպես ստորագրեցին, Արցախը տվեցին։ Թող հիմա էլ հենց էնպես ստորագրեն ու մեզ տուն տան։ Եթե ղեկավարությունը մեզ դուրս է հանել մեր տներից, թող հիմա ապահովի մեզ բնակարանով», - ասացին տեղահանված արցախցիները։

«Просто так подписали и сдали Арцах, путь сейчас просто так подпишут и предоставят нам дом» – акция протеста выселенных из оккупированных районов Арцаха жителей
Жители оккупированных Азербайджаном Гадрута, Карвачара, Кашатага проводили сегодня акцию протеста перед зданием правительства с требованием обеспечить их элементарными бытовыми условиями и предоставить квартиры в Армении. Они недовольны бездействием властей Армении. Жители Гадрута 15 дней назад обратились к правительству, однако ответ не был обнадеживающим.
«Люди говорят, мы не знаем, какой ответ вам дать. То есть наше положение остается неопределенным. Я сообщил им, что из Арцаха 21 000 человек находятся здесь и эти люди преданы забвению», - сказал представитель вынужденных переселенцев из Гадрута.
Участники акции пожаловались, что они лишены также предоставляемой правительством Армении помощи в размере 68 000 драмов. Помощь не предоставляется мужчинам среднего возраста, в то время как потерявшие дома и бизнес в Арцахе граждане не могут найти работу в Армении.
«Мы требуем, чтобы нас обеспечили здесь домами. Мы в Гадруте потеряли все, что имели, не знаем, кто мы – беженцы, переселенцы или кто», - сказали участники акции, требуя уточнить их статус.
«Тот, кто принимает нас, говорит: ваши вопросы пока в процессе. Требование гадрутца не отличается от требования кашатагца или карвачарца. У нас есть два правительства вместо одного. Почему никто не интересуется нашим статусом? Либо скажите, что вам ничего не полагается, либо признайтесь, что не можете ничего сделать, и мы обратимся к международному сообществу», - сказали участвующие в акции протеста кашагтагцы и карвачарцы.
«Остались в гостинице, до сих пор живем в квартире по найму, у меня трое детей. Мы хотим наш дом. Если вернут наш дом в Карвачаре, мы поедем. Если нет, то пусть предоставят нам статус», - сказала одна из участников акции.
«Мой муж 23 года защищал Карвачар, сын служит в Арцахе, а я осталась здесь на улице вместе с несовершеннолетними детьми. Просим, хотя бы не игнорировать нас. Однако ни звонят, ни интересуются», - сказала жительница Арцаха.
«Просто так подписали и сдали Арцах. Путь сейчас просто так подпишут и предоставят нам дом. Если руководство нас выселило из наших домов, пусть сейчас обеспечит нас квартирами», - сказали выселенные из Арцаха граждане.