Գոհացուցիչ չի արդյունքը. Փաշինյանը՝ գերիների վերադարձման հարցում իշխանությունների աշխատանքի մասին (Տեսանյութ)
15/09/2021 19:39
Պատերազմի հետևանքով գտնվելու վայրն անհայտ 243 անձ կա՝ ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաև նշեց, որ Արցախյան առաջին պատերազմից 200-ին մոտ մարդ կա, որոնց գտնվելու վայրը չի պարզվել։
«Գործնականում ՀՀ որևէ ներկայացուցիչ, որևէ միջազգային հանդիպում չի ունենում, որտեղ առանցքում չլինի գերիների և անհետ կորածների թեման»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ քանի դեռ բոլոր գերիները վերադարձած չեն, կատարված աշխատանքները գոհացուցիչ չեն
«Հայաստան» խմբակցության անդամ Էլինար Վարդանյանն արձագանքեց, որ ինքը խոսում է  գերեվարվածների ու հարկադիր անհետացման ենթարկվածների մասին։
«Խոսում եմ այսօրվա խնդրի մասին, ինձ ասում եք Արցախի առաջին պատերազմի ժամանակ մոտ 200 անհետ կորած է եղել։ Շատ  վատ է, որ եղել է։ Բայց ես ասում եմ այն բանի մասին, ինչի համար պատասխանատու եք դուք, ձեր իշխանությունը։ Գոհացուցիչ չի կարող լինել այն ընթացքը, որով փորձում ենք իրենց հետ բերել», - ասաց Վարդանյանը։

Результат неудовлетворительный – Пашинян о проводимой властями работе по возвращению армянских пленных.
15/09/2021 20:53
В результате войны неизвестно местонахождение 243 человек, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он также отметил, что после первой Арцахской войны число без вести пропавших составляло  примерно 200 человек.
«На практике нет какой-либо международной встречи, на которой представители Армении не говорят о теме пленных и без вести пропавших лиц», - сказал Пашинян.
Он отметил, что пленные пока не возвращены, результаты проведенных работ не удовлетворяют.
Депутат фракции «Армения» Элинар Варданян в ответ заявила, что она говорит о пленных и лицах, подвергнутых насильственному исчезновению.
«Я говорю о сегодняшней проблеме, а вы мне отвечаете, что во время первой Арцахской войны было около 200 без вести пропавших. Но я говорю о том, за что ответственность несете вы и ваша власть. Не может быть удовлетворительным тот процесс, которым вы пытаетесь их вернуть пленных», - сказала Элинар Варданян.