Գորիսում՝ ԱԱԾ անցակետի մոտ, իրանական բեռնատարների 2-3 կմ խցանումներ են. մեքենաները Կապան չեն շարժվում, քանի որ ադրբեջանցիներին վճարելու գումար չունեն. Գորիսի փոխքաղաքապետ
16/09/2021 14:39
Տեղեկատվությունը, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն իրանցի վարորդների համար փակել է Գորիս-Կապան ճանապարհը, իրականությանը չի համապատասխանում։ Իրանական բեռնատարներն ընդամենը հավաքվել են ԱԱԾ անցակետի մոտ և դեպի Կապան չեն շարժվում զուտ նրա համար, որ ադրբեջանցի ոստիկաններին վճարելու գումար չունեն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Գորիսի քաղաքապետի տեղակալ Կարո Քոչարյանը։
«Իրանցի վարորդները սպասում են, որ իրենց գործատուները գումար ուղարկեն, իրենք էլ ադրբեջանցիներին մուծում կատարեն, անցնեն։ Մեր ԱԱԾ-ն հսկում է իրավիճակը, հետևում կարգուկանոնին, որովհետև կուտակումներն այստեղ շատ մեծ են, 2-3 կիլոմետրանոց խցանումներ են առաջացել», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Կարո Քոչարյանի խոսքով՝ իրանցի վարորդներից ով գումար ունի, վճարում և անարգել անցնում է, իսկ նրանք, որոնք չունեն, ստիպված սպասում են։
«Մեղրիի կողմից Հայաստան մտնելու համար ադրբեջանցիներն իրանցիներից պահանջում են 130 դոլար, Գորիսից Մեղրի գնալու համար՝ 250 դոլար», - տեղեկացրեց Գորիսի փոխքաղաքապետը։
Նա միաժամանակ տեղեկացրեց, որ ԱԱԾ աշատակիցներից բացի՝ այլ գերատեսչության ներկայացուցիչների չի հանդիպել, կառավարությունից որևէ մեկը տեղում չէ՝ հասկանալու և կանոնակարգելու իրավիճակը։

В Горисе, возле пропускного пункта СНБ образовались 3-километровые пробки из иранских грузовиков: у водителей нет денег, чтобы заплатить азербайджанцам – вице-мэр Гориса
16/09/2021 15:13
Информация о том, что Служба национальной безопасности Армении закрыла межгосударственную дорогу Гори-Капан для иранских водителей, не соответствуют действительности. Иранские грузовики скопились у пропускного пункта СНБ и не едут в Капан просто потому, что у них нет денег, чтобы заплатить азербайджанским полицейским, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am вице-мэр Гориса Камо Кочарян.
«Иранские водители ждут, чтобы из работодатели выслали им деньги и они заплатили бы азербайджанцам, проехали. Наша СНБ следит за порядком, потому что там возникли большие скопления, образовались пробки длиной 2-3 километра», - сказал Камо Кочарян.
По его словам, те из иранских водителей, у кого есть деньги, платят и беспрепятственно проезжают, а те, у кого их нет, вынужденно ждут.
«Для въезда в Армению со стороны Мегри азербайджанцы требуют у иранцев 130 долларов, а для проезда из Гориса в Мегри – 250 долларов», - сообщил вице-мэр Гориса.
Он также сообщил, кроме сотрудников СНБ, не встречал представителей других структур, никого из правительства там нет, чтобы понять и урегулировать ситуацию.