«Նիկոլը  ուշ, թե շուտ, չի լինելու․ հողը և Աստված նրան երկար չեն պահելու»․ Երևանում բողոքի ակցիաներ են մեկնարկում
16/09/2021 16:18
«Նիկոլը ուշ, թե շուտ, չի լինելու․ հողը և Աստված նրան երկար չեն պահելու»․ Երևանում բողոքի ակցիաներ են մեկնարկում
Փաշինյանը չի կարող հավերժ կամ երկարաժամկետ լինել․ եթե Աստծուն չեք հավատում՝ հողը, եթե աստվածավախ եք՝ Աստված, չեն կարող նրան երկարաժամկետ պահել, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՇՊՀ դասախոս Արթուր Համբարձումյանը, որը միացել է սեպտեմբերի 18-ից Երևանում մեկնարկող բողոքի ակցիաներին՝ ընդդեմ գործող իշխանության, ինչպես նաև Փաշինյանի ազդարարած «գունագեղ» տոնակատարության։
Արթուր Համբարձումյանը վստահություն հայտնեց, որ Փաշինյանի իշխանությունը չի կարող երկար շարունակվել։
«Սրա մասին գիտեն նաև իրենք, հիմա իրենց մեծամասնությունը կառչած է Նիկոլից, որովհետև այնքան պղծություններ են արել, որ գիտեն՝ Նիկոլը չեղավ, իրենց «հերն էլ է անիծվելու», բայց իրենք էլ գիտեն, որ Նիկոլը ուշ, թե շուտ, չի լինելու», - ասաց նա։
Համբարձումյանը նաև կոչ ուղղեց՝ միանալու սեպտեմբերի 18-ին, ժամը 15։00-ին Շառլ Ազնավուրի հրապարակից մեկնարկող բողոքի ակցիաներին։
«Բոլորին՝ այն մարդկանց, ում համար Հայաստանի, Արցախի կորուստն ու հազարավոր զոհերը ցավ են, իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնեն։ Ողջ հայությանը՝ Բուենոս Այրեսից մինչև Լոս Անջելես, անկախ նրանից, թե որտեղ են ապրում, խոսեն, բարձրաձայնեն», - ասաց նա։
Լրագրողների հետ կայացած մեկ այլ հանդիպման ժամանակ «Հայաստանի ասորական ֆեդերացիայի նախագահ» Իրինա Գասպարյանն էլ անընդունելի համարեց բազմահազար զոհերով պատերազմից նույնիսկ մեկ տարի չանցած՝ «գունագեղ» տոնակատարության կազմակերպումը, երբ ծնողներն անամոքելի վիշտ ունեն, գերիները չեն վերադարձել ու կան անհետ կորածներ։
«Ասորի ժողովուրդն էլ ունի զոհեր, քանի որ ասորիներն էլ մասնակցել են այդ պատերազմին, որովհետև ասորիներն էլ համարում են, որ Հայաստանն իրենց հայրենիքն է, և այն ամենը, ինչը վերաբերում է Հայաստանին, մենք ցավով ենք ընդունում», - ասաց նա։
Իրինա Գասպարյանը նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը, անշուշտ, տոն է, բայց այս պայմաններում այն կարելի էր նաև ավելի համեստ նշել։

«Никол может быть вечным: земля и Господь не вынесут его долго» – в  Ереване стартуют акции протеста
16/09/2021 18:34
«Никол может быть вечным: земля и Господь не вынесут его долго» – в Ереване стартуют акции протеста
Пашинян не может быть вечным: если не верите в Бога, то земля, а если боитесь Бога, то Господь, не могут долго вынести его, заявил сегодня на пресс-конференции преподаватель Ширакского государственного университета Артур Амбарцумян.
Он присоединился к стартующим в Ереване с 18 сентября акциям против действующей власти, а также анонсированного Пашиняном «красочного» празднества.
Артур Амбарцумян выразил уверенность, что власть Пашиняна не может долго продолжаться.
«Об этом знают также они, сейчас большая часть их цепляется за Пашиняна, потому что они совершили столько святотатств, что знают, если не будет Никола, то им придет конец. Но они также знают, что Никол рано или поздно уйдет», - сказал он.
Амбарцумян призвал всех присоединиться к стартующим 18 сентября, в 15:00, на площади Шарля Азнавура акциям протеста.
«Я призываю всех поднять свой голос, тех людей, для кого потеря Армении и Арцаха и тысячи жертв – боль. Всех армян – от Буэнос-Айреса и до Лос-Анджелеса, независимо от того, где они живут, подняться и заявить о себе», - сказал он.
Председатель Федерация ассирийских общин Армении Ирина Гаспарян на пресс-конференции посчитала недопустимым организацию «красочного» празднества, когда не прошло и года после войны, в которой погибли тысячи людей, родители пребывают в безутешном горе, пленные не вернулись на родину и есть без вести пропавшие.
«У ассирийского народа также есть жертвы, поскольку ассирийцы тоже участвовали в этой войне, потому что ассирийцы считают, что Армения – их Родина, и все, что касается Армении, мы сопереживаем, испытываем боль», - сказала она.
Ирина Гаспарян отметила, что независимость Республики Армения, несомненно, праздник, но в создавшихся условиях его можно было отметить более скромно.