Փաշինյանի նպատակը Սյունիքը վիլայեթ դարձնելն է, նրա մարտնչող ուժը գլխատելը․ Մինասյան
«Ակնհայտ է, որ կապիտուլյանտ դավաճանը ունի նպատակ․ երբ հետևում ենք նրա գործերին ու քայլերին, ապա դա առաջին հերթին Սյունիքի հայաթափումն է, նրա մարտնչող ուժի գլխատումը, որովհետև բոլոր այն համայնքապետերը, որոնք այսօր գտնվում են անազատության մեջ, իրենց կյանքով են ապացուցել, որ իրենց հայրենիքի տարածքից որևէ մետր զիջող չէին։ Այդպիսի մարդիկ Նիկոլ Փաշինյանի համար անընդունելի են», - այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը՝ արձագանքելով գնահատականներին, որ Սյունիքի համայնքապետերի կալանավորման և Սյունիքի հանձնման միջև ուղիղ կապ կա։
Գագիկ Մինասյանը նշեց, որ Փաշինյանը, կալանավորելով Սյունիքի համար մարտնչելու պատրաստ լիդերներին՝ ցանկանում է ավարտին հասցնել Սյունիքը վիլայեթի, անեքսիայի ենթարկված տարածքի վերածելու իր ծրագիրը․ այնպիսի տարածքի, ինչպիսին Աջարիան է՝ Վրաստանում։
«Սյունիքը կլինի սկիզբը, ինչպես Աջարիան Վրաստանի համար եղավ սկիզբը։ Բայց եթե Աջարիան գերնշանակություն չունի Վրաստանի համար, ապա Սյունիքը Հայաստանի համար ամեն ինչ է, որովհետև միակ ճանապարհն է դեպի Իրան, և եթե, Աստված մի արասցե, Սյունիքում տեղի ունենա այն, ինչը մենք հիմա տեսնում ենք Աջարիայում, ապա Հայաստանի մնացած ամբողջ տարածքի ապագան կանխորոշված կլինի», - ընդգծեց Գագիկ Մինասյանը։

Цель Пашиняна превратить Сюник в турецкий вилайет – Минасян
«Очевидно, что у капитулянта предателя есть цель: когда мы следим за его действиями и шагами, то – в первую очередь это изгнание армян из Сюника, обезглавливание тех сил, которые способны бороться, поскольку все руководители общин, которые сегодня находятся под арестом, своей жизнью доказали, что не уступят ни метра территории своей родины. Такие люди неприемлемы для Никола Пашиняна», - заявил сегодня на пресс-конференции член Республиканской партии Армении Гагик Минасян, касаясь оценок, что между арестом руководителей общин Сюника и сдачей Сюника есть прямая связь.
Он отметил, Пашинян, арестовав готовых сражаться за Сюник лидеров, хочет довести до конца свою программу по превращению Сюника в турецкий вилайет, аннексированную территорию, такую территорию как Аджария в Грузии.
«Сюник станет началом, как Аджария была началом для Грузии. Но если Аджария не имеет чрезвычайного значения для Грузии, то Сюник для Армении – все, поскольку это единственный путь к Ирану, и если, не дай Бог, в Сюнике произойдет то, что мы сейчас видим в Аджарии, то будущее всей остальной территории Армении будет предопределено», - сказал Гагик Минасян.