Պետք է կարգավորենք հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, այդ կարգավորումը պետք է լինի աստիճանական. Արմեն Գրիգորյան
24/09/2021 12:14
Ե՛վ նախընտրական փուլում, և՛ ընտրություններից հետո մենք խոսել ենք ամբողջ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման, խաղաղության դարաշրջանը բացելու և կայունություն ապահովելու մասին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Այդ տրամաբանության շրջանակում նաև պետք է կարգավորենք հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, այդ կարգավորումը պետք է լինի աստիճանական։ Մենք համոզված ենք, որ այդ հարաբերությունների կարգավորման հնարավորություններից մեկը նաև բարձր և բարձրագույն մակարդակում երկխոսություն ունենալն է։ Ինչպես քաղաքական տարբեր մակարդակներով հայտարարել ենք, որ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, դրա տրամաբանության շրջանակում էլ կատարվել են նման հայտարարությունները և քաղաքական քայլերը», - հայտարարեց Գրիգորյանը։
Ինչ վերաբերում է Արցախի կարգավիճակի հարցին, ԱԽ քարտուղարն ասաց, թե Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման միակ և կարևոր հարթակը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է։
Նա անհասկանալի համարեց Ալիևի հայտարարությունները, թե Հայաստանը պետք է ձեռնպահ մնա Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցից։

Мы должны урегулировать отношения с Турцией, это урегулирование должно быть постепенным – Армен Григорян
24/09/2021 12:45
Мы неоднократно заявляли о необходимости установления мира и стабильности во всем регионе, открытии эры мирного развития, заявил сегодня на брифинге секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«В рамках этой логики мы должны также урегулировать отношения с Турцией. Это урегулирование должно быть постепенным. Мы уверены, что одна из возможностей урегулирования – это диалог между Арменией и Турцией на высоком и высшем уровнях. Как мы заявляли на различных политических уровнях, Армения готова к урегулированию отношений с Турцией и в данном направлении предпринимаются политические шаги», - сказал Армен Григорян.
Что касается вопроса о статусе Нагорного Карабаха, то секретарь Совбеза заявил, что единственной и важной площадкой урегулирования карабахского вопроса является Минская группа ОБСЕ.
«Нам непонятны заявления Азербайджана, поскольку проблема Карабаха – не  территориальный спор, а вопрос самоопределения», - сказал Армен Григорян.
Ранее в интервью российскому журналу «Национальная оборона» президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил: «Если Армения будет продолжать выдвигать территориальные претензии к Азербайджану, то и нам будет трудно воздержаться от ответных территориальных претензий к Армении».