Հայաստանի ու Արցախի կառավարությունները ներդնելու են բոլոր ջանքերը՝ հանուն Արցախի վերածննդի
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
Հայաստանի և Արցախի ղեկավարները քննարկել են Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքների հաղթահարմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը:
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հայրենիք վերադարձի ապահովմանը, անվտանգային խնդիրների լուծմանը, ինչպես նաև Արցախում բնականոն կյանքի ապահովմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը և բնակարանաշինության ընթացքին:
Երկուստեք ընդգծվել է, որ Հայաստանի ու Արցախի կառավարությունները ներդնելու են բոլոր ջանքերը՝ հանուն Արցախի վերածննդի և հետագա զարգացման, ինչը կլինի 44-օրյա պատերազմում զոհված հերոս հայորդիների գործի արժանի շարունակությունը:

The Governments of Armenia and Artsakh will make every effort for the revival and further development of Artsakh
Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with the President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan.
The leaders of Armenia and Artsakh discussed the process of overcoming the 44-day Artsakh war.
Particularly, they referred to ensuring the return of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan to the Homeland, the solution of security issues, as well as the ensuring normal life in Artsakh, the improvement of infrastructure and the process of housing construction.
Both sides stressed that the Governments of Armenia and Artsakh will make every effort for the revival and further development of Artsakh, which will be a worthy continuation of the work of the heroic Armenians who died in the 44-day war.