Մի հաջողության պատմություն- Կանաչ էներգիա (Տեսանյութ)
«Optimum Energy ընկերությունը հիմնադրվել է 2013թ: Ընկերությունը զբաղվում է ինչպես արևային կայանների շինարարությամբ, այնպես էլ ունենք սեփական արևային կայաններ:
Մեկը Քլին էներջի Վայոց արև 1 կայանն է, որն այդ պահին Հայաստանում ամենամեծն էր՝ 5,2 ՄՎտ հզորությամբ: Վայոց արև 1-ը գրավում է մոտ 8 հա տարածք: Կայանը կառուցված է երկկողմանկի արևային վահանակներով: Առավելագույն հզորությունը ցերեկային ժամերին է. Այդ ժամանակ այն կարող է էներգիայով ապահովել մոտ 80 փոքր գյուղ »,- ասում է Optimum Energy ընկերության Ծրագրերի զարգացման բաժնի ղեկավար Հովհաննես Թևոսյանը:
Ըստ նրա, Այլընտրանքային էներգետիկան կարևոր է ոչ միայն բնապահպանական տեսանկյունից: Արևային կայանների շինարարության շնորհիվ համայնքներ են զարգանում՝ օրինակ՝ Քլին էներջի Վայոց Ձոր 1 նախագիծը իրագործելիս Զեդեա համայնքում ապահովվել է ավելի քան 100 աշխատատեղ :
Արևային կայանի շինարարությունը ֆինանսավորել է Կոնվերս բանկը: Ըստ Հովհաննես Թևոսյանի՝ համագործակցությունը եղել է իդեալական թե շինարարության,թե զարգացման փուլերում: Համագործակցության ողջ ընթացքում Կոնվերս բանկը ցուցաբերել է առավելագույն ընկերասիրություն:

A Success Story - Green Energy
“Optimum Energy was founded in 2013. The company is engaged in the construction of solar stations, and we also have our own solar stations.
One of these stations is the Vayots Arev 1 power plant, which was the largest in Armenia at the time, with a capacity of 5.2 MW. Vayots Arev 1 occupies an area of ​​about 8 hectares. The station is built with double-sided solar panels. The maximum capacity is generated during the day. During these hours, the station is capable of supplying energy to about 80 small villages”, - says Hovhannes Tevosyan, Head of Program Development at Optimum Energy Company.
According to him, the significance of alternative energy is not limited to environmental perspective only. Construction of solar stations contributes to the development of communities: for example, during the implementation of the Clean Energy Vayots Dzor 1 project, more than 100 jobs were created in Zedea.
The construction of the solar station was financed by Converse Bank. According to Hovhannes Tevosyan, the cooperation was perfect in both construction and development stages. Converse Bank has demonstrated highly responsive attitude throughout the entire cooperation.