Մի հաջողության պատմություն- Կանաչ էներգիա (Տեսանյութ)
«Optimum Energy ընկերությունը հիմնադրվել է 2013թ: Ընկերությունը զբաղվում է ինչպես արևային կայանների շինարարությամբ, այնպես էլ ունենք սեփական արևային կայաններ:
Մեկը Քլին էներջի Վայոց արև 1 կայանն է, որն այդ պահին Հայաստանում ամենամեծն էր՝ 5,2 ՄՎտ հզորությամբ: Վայոց արև 1-ը գրավում է մոտ 8 հա տարածք: Կայանը կառուցված է երկկողմանկի արևային վահանակներով: Առավելագույն հզորությունը ցերեկային ժամերին է. Այդ ժամանակ այն կարող է էներգիայով ապահովել մոտ 80 փոքր գյուղ »,- ասում է Optimum Energy ընկերության Ծրագրերի զարգացման բաժնի ղեկավար Հովհաննես Թևոսյանը:
Ըստ նրա, Այլընտրանքային էներգետիկան կարևոր է ոչ միայն բնապահպանական տեսանկյունից: Արևային կայանների շինարարության շնորհիվ համայնքներ են զարգանում՝ օրինակ՝ Քլին էներջի Վայոց Ձոր 1 նախագիծը իրագործելիս Զեդեա համայնքում ապահովվել է ավելի քան 100 աշխատատեղ :
Արևային կայանի շինարարությունը ֆինանսավորել է Կոնվերս բանկը: Ըստ Հովհաննես Թևոսյանի՝ համագործակցությունը եղել է իդեալական թե շինարարության,թե զարգացման փուլերում: Համագործակցության ողջ ընթացքում Կոնվերս բանկը ցուցաբերել է առավելագույն ընկերասիրություն:

История успеха - Зеленая энергия
«Компания Optimum Energy была основана в 2013 году. Компания занимается строительством солнечных станций, также у нас есть собственные солнечные станции.
Одна из таких станций - электростанция Вайоц Арев 1, которая в то время была крупнейшей в Армении, с мощностью 5,2 МВт. Вайоц Арев 1 занимает площадь около 8 гектаров. Станция построена с двухсторонними солнечными батареями. Максимальная мощность генерируется днем. В эти часы станция способна обеспечить электроэнергией около 80 небольших деревень », - говорит Ованес Тевосян, руководитель отдела развития программ Optimum Energy Company.
По его словам, важность альтернативной энергетики не ограничивается только экологической составляющей. Строительство солнечных станций способствует развитию сообществ: например, в ходе реализации проекта «Вайоц Арев 1» в Зедеа было создано более 100 рабочих мест.
Строительство солнечной станции финансировалось Конверс Банкон. По словам Ованеса Тевосяна, сотрудничество было идеальным как на стадии строительства, так и на стадии развития. Конверс Банк на протяжении всего сотрудничества показывал высокую отзывчивость.