Կոնվերս Բանկի փորձը ներկայացվել է Հայաստանում Արգենտինայի առևտրային պալատի բացման արարողության ժամանակ
30/09/2021 19:26
Երեկ կայացել է Հայաստանում Արգենտինայի առևտրային պալատի պաշտոնական բացման արարողությունը, որին մասնակցել և Կոնվերս բանկի փորձն է ներկայացրել Բանկի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը: ՀՀ-ում Արգենտինայի դեսպանատան նախաձեռնությամբ կազմակերպված միջոցառմանը ներկա էին հյուրեր Արգենտինայից, Կոնվերս բանկի ղեկավարությունը, ՀՀ գործարար համայնքի և պետական կառույցների ներկայացուցիչներ:
«Կոնվերս Բանկը արգենտինական կապիտալով առաջին ընկերություններից է Հայաստանում, որի հիմնական բաժնետերը պարոն Էդուարդո Էռնեկյանն է: Ներկայում Հայաստանում Էռնեկյան ընտանիքի կողմից են կառավարվում նաև Տիեռաս դե Արմենիան, Կարաս վայնսը, Արմենիա միջազգային օդանավակայանները: Դրանց հիմնադրումը ոչ միայն խթան է հանդիսացել տնտեսության տարբեր ճյուղերի զարգացման համար, այլև ստեղծվել են հազարավոր նոր, կայուն աշխատատեղեր»,- իր խոսքում նշել է Կոնվերս Բանկի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
Նա Կոնվերս Բանկի անունից պատրաստակամություն է հայտնել համապարփակ աջակցություն ցուցաբերել Պալատի աշխատանքներին, նշելով, որ «Հայաստանում Արգենտինայի առևտրային պալատը ստանձնում է բավականին հետաքրքիր հանձնառություն՝ կապ ստեղծել միմյանցից հազարավոր կիլոմետրեր հեռավորությամբ գտնվող երկրների ու գործարարների միջև:
Հայաստանի տնտեսության զարգացման ներկա փուլում տարբեր երկրների հետ տնտեսական կապերի զարգացումը, ներդրումների խթանումը կարևորագույն հրամայական է և նորաստեղծ պալատը իր ուրույն դերը կարող է ունենալ երկկողմ տնտեսական նախաձեռնությունների իրագործման հարցում: Մենք առավել քան վստահ ենք, որ հայ-արգենտինական տնտեսական կապերը զարգացման մեծ հեռանկար ունեն՝ ինչպես արդյունաբերության, այնպես էլ առևտրի, ՏՏ, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, մարդկային կապիտալի կառավարման ոլորտներում»:
Հայաստանում Արգենտինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարան իր հերթին նշել է, որ Կոնվերս բանկը Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանատան հետ համագործակցության մեծ փորձ ունի տարբեր ոլորտներում: Բանկի աջակցությամբ են իրականացվել այնպիսի նախաձեռնություններ, ինչպիսիք են Արգենտինական տանգոյի օրերը Հայաստանում, Բրյուսովի անվան համալսարանում Արգենտինական կենտրոնի բացումը և այլն:
«Կոնվերս Բանկը հաջողված ներդրման հիանալի օրինակ է, կայացած բիզնես, որը կամուրջի դեր է ստանձնել երկու քաղաքակրթությունների միջև նաև մշակույթի, կրթության, առողջապահության ոլորտներում: Հուսով եմ, Պալատի գործունեության շնորհիվ շատ շուտով նման «կամուրջները» կավենանան», - ասել է նա:

Converse Bank’s experience was presented at the opening ceremony of Armenia-Argetine Chamber of Commerce in Armenia
30/09/2021 21:58
The official opening of the Armenia-Argetine Chamber of Commerce in Armenia took place yesterday.  Artur Hakobyan, the CEO of Converse Bank took part in the ceremony.  The event was organized on the initiative of the Embassy of Argentina in Armenia.  Guests from Argentina, managers of Converse Bank and the representatives of business community and government institutions of Armenia were present.
“Converse Bank is one of the first companies of Armenia with Argentine capital, whose main shareholder is Mr. Eduardo Eurnekian.  Today Eurnekian Family also manages Tierras de Armenia, Karas Wines, and Armenia International Airports.  The foundation of these companies not only stimulated the development of various branches of economy, but also created thousands of new and stable jobs,” Artur Hakobyan, the CEO of Converse Bank stated.
He expressed willingness on behalf of Converse Bank to show comprehensive support to the activities of the Chamber, underlining that “The Armenian-Argentine Chamber of Commerce is assuming a rather exciting commitment – to connect countries and businesses thousands of miles apart.”
“Development of economic ties with various countries and promotion of investments is an imperative at this stage of economic development in Armenia and the new Chamber can play a unique role in the bilateral economic initiatives.  We are more than certain that the Armenian-Argentine economic ties have great prospects for improvements in industry, trade, IT, tourism, agriculture and human capital management.”
Mariano Vergara, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina to Armenia noted that Converse Bank has been a remarkable partner of the Embassy of Argentina in Armenia in many initiatives.  The Bank has supported different events, among which are the Days of Argentinian Tango in Armenia, opening of Argentinian Center in Bryusov University and others.
“Converse Bank is an excellent example of successful investment, it is a well-established business bridging two civilizations in cultural, educational and medical areas as well.  I hope similar “bridges” will expand due to the activities of the Chamber.”