ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կայցելեն տարածաշրջան՝ քննարկելու Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպման մանրամասները
Հոկտեմբերի 7-ին և 8-ին Ժևում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները խորհրդակցություններ են անցկացրել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) փոխնախագահ Ժիլ Կարբոնյեի հետ: Հանդիպումներին մասնակցել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը: Բոլոր մասնակիցներն ընդգծել են միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների կողմից իրենց աշխատանքներն իրականացնելու լիարժեք, անարգել մուտքի կարևորությունը:
ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարության մեջ նշված է, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների վերջին կառուցողական հանդիպման լույսի ներքո համանախագահները ողջունում են Ադրբեջանի կողմից մեկ հայ զինծառայողի ազատ արձակումը, ինչպես նաև քննարկել են հնարավոր դեէսկալացիոն և հումանիտար միջոցառումները, այդ թվում ` ձերբակալվածներին, անհայտ կորածներին և բոլոր տեղահանվածների կամավոր վերադարձին:
Համանախագահներն ընդգծել են կողմերի հետ աշխատանքը շարունակելու մտադրությունը` համաձայնության ոլորտներ գտնելու համար:
Համանախագահները դրական են ընդունել նախագահ Ալիևի և վարչապետ Փաշինյանի հրապարակային հայտարարությունները, որոնք արտահայտում են սկզբունքորեն պատրաստակամություն միմյանց հետ հանդիպելու համանախագահների հովանու ներքո:
Համանախագահները հույս ունեն քննարկել կողմերի հետ նման հանդիպման անցկացման ձևն ու ու մանրամասները և հայտարարում մոտ ապագայում տարածաշրջան այցելելու պատրաստակամության մասին՝ քննարկելու այդ գործընթացի հաջորդ քայլերը:

Сопредседатели МГ ОБСЕ посетят регион для обсуждения условий и деталей встречи Пашиняна и Алиева
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ провели консультации с верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди и вице-президентом Международного комитета Красного Креста (МККК) Жилем Карбонье в Женеве 7 и 8 октября. Во встречах также принял участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик.
В распространенном по итогам встреч заявлении отмечается, что все участники встречи подчеркнули важность полного и беспрепятственного доступа международных гуманитарных организаций для выполнения своей работы. В свете недавней конструктивной встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в кулуарах Генеральной ассамблеи ООН сопредседатели приветствовали освобождение Азербайджаном одного армянского военнослужащего, а также обсудили возможные деэскалационные и гуманитарные меры, в том числе в отношении задержанных, пропавших без вести и добровольное возвращение всех перемещенных лиц.
Сопредседатели подчеркнули свое намерение продолжить работу со сторонами для поиска областей согласия.
Сопредседатели также положительно оценили публичные заявления президента Алиева и премьер-министра Пашиняна, в которых выражалась принципиальная готовность встречаться друг с другом под эгидой сопредседателей. Сопредседатели надеются обсудить со сторонами условия и детали такой встречи и вновь заявляют о своей готовности посетить регион в ближайшем будущем, чтобы обсудить следующие шаги в этом процессе.