Բայդենը մեկ տարով երկարաձգել է Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցները
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մեկ տարով երկարաձգել է Թուրքիայի դեմ 2019 թվականին մտցված պատժամիջոցները, հայտնել է Սպիտակ տունը:
«Իրավիճակը Սիրիայում և դրա շուրջ, հատկապես թուրքական իշխանությունների գործողությունները Սիրիայի հյուսիս-արևելքում, խարխլում է ԴԱԻՇ-ին հաղթելու արշավը, ինչպես նաև վտանգում է խաղաղ բնակիչներին և սպառնում է խաթարել տարածաշրջանում խաղաղությունը, անվտանգությունն ու կայունությունը», - ասված է Բայդենի հայտարարության մեջ:
2019 թվականին պատժամիջոցների սահմանման պատճառը թուրքական բանակի ռազմական ներխուժումն էր Սիրիա և քրդական աշխարհազորայինների դեմ գործողությունը:

Байден продлил на год санкции США против Турции из-за вторжения в Сирию
Американский президент Джо Байден продлил на год санкции США по Сирии, введенные против Турции в 2019 году, сообщил Белый дом.
«Ситуация в Сирии и вокруг нее, в особенности действия властей Турции по проведению военного наступления на северо-востоке Сирии, подрывает кампанию по разгрому ИГИЛ, а также ставит под угрозу гражданские лица и угрожает подрывом мира, безопасности и стабильности в регионе», - говорится в заявлении Байдена.
Поводом для введения санкций в 2019 году стало военное вторжение турецкой армии в Сирию и операция против курдского ополчения.