Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանը (CWR) նշում է իր 10-ամյակը
Այս տարի՝ 2021թ․-ին Հարավային Կովկասում առաջին մասնավոր պահպանվող տարածքը՝ Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանը (CWR) նշում է իր ստեղծման 10-ամյակը։ CWR-ը ստեղծվել և կառավարվում է Վայրի բնության մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) կողմից։
Հիմնադրամը 2010թ․-ին ստեղծելով CWR-ը նպատակադրել է պահպանել տարածաշրջանի հազվագյուտ ու էնդեմիկ կենսաբազմազանությունը, նպաստել Հայաստանում կենսաբազմազանության պահպանման առավել արդյունավետ կառավարմանը, բարելավել կենդանական և բուսական աշխարհի պահպանությունը ԲՀՊՏ-ներին կից բուֆերային գոտիներում ու կենդանական աշխարհի միգրացիոն միջանցքներում՝ միևնույն ժամանակ նպաստելով հարակից համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։
Այս տարվա հոկտեմբերի 8-ին Ուրցաձոր համայնքում գտնվող Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի էկո-կենտրոնում տեղի ունեցավ Ապաստարանի 10-ամյակին նվիրված միջոցառումը, որին ներկա են գտնվել FPWC հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Արարատի մարզպետ Ռազմիկ Թևոնյանը, «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի ղեկավար Աշոտ Բլեյանը, FPWC խորհրդի անդամներ Հարություն Խաչատրյանը, Գագիկ Գինոսյանը, Միքայել Դովլաթյանը, Արցախի բնության հիմնադրամի հիմնադիր Վազգեն Միքայելյանը և բազմաթիվ այլ պատվավոր հյուրեր։ Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել է CWR 10-ամյա աշխատանքի մասին պատմող կարճ ֆիլմը, հյուրերը հանդես են եկել ելույթներով, ինչից հետո Ոսկե ծիրան միջազգային կինոփառատոնի հետ համատեղ ցուցադրվել է նաև Վիկտոր Կոսակովսկու «Գունդա» ֆիլմը։
FPWC հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանն ասել է․ «Արդեն 10 տարի է, ինչ մենք հիմնել ենք Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանը։ Մենք սկսել ենք 300 հեկտարից, իսկ այժմ այն արդեն 30 000 հա տարածք է զբաղեցնում և այս ամենը շնորհիվ նաև մեր գործընկերների աջակցության՝ IUCN Netherlands, World Land Trust, Artis Amsterdam Royal Zoo, Վիվա-ՄՏՍ, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ աջակիցներ, որոնք նաև մեզ տարբեր մրցանակներ են շնորհել այս տարիների ընթացքում, ինչպիսին է՝ Frankfurt Conservation Award-ը։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև իմ թիմին, որն ամուր կանգնած է իմ և մեր բոլոր ծրագրերի կողքին, բոլոր անտառապահներին, շնորհակալ եմ նաև պետական կառույցներին՝ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը, որը մեզ ոսկե մեդալով է պարգևատրել։ Շնորհակալ եմ մեր բոլոր գործընկերներին, որոնք կանգնած եմ մեր կողքին ու ուժեղ են դարձրել մեզ»։
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։ Վերջինս կանգնած է եղել CWR ստեղծման ակունքներում և մշտապես աջակցել է բնության պահպանությանը։
«Երբ առաջին անգամ այս տարածք եկանք, այստեղ ոչինչ չկար: Ամեն ինչ տափաստան էր հիշեցնում. սակավաջուր և առանց բուսականության հողակտոր, որտեղ ծառ աճեցնելու միտքն անգամ համարձակություն էր պահանջում: Մեծ համառություն և հետևողականություն էր հարկավոր՝ նախագիծն սկսելու և իրագործելու համար: Կյանքն ապացուցում է, որ երբ կա նպատակ և բավարար կամք, հաջողության կարելի է հասնել: Ուրախ եմ արձանագրել, որ տարիներ մեր գործընկերությունն արդյունք տվեց: Այժմ սա հատուկ պահպանվող տարածք է: Ավելին՝ երիտասարդ սերունդը հենց բնական միջավայրի ուսումնասիրության արդյունքում՝ ստանում է էկոկրթություն և սովորում բնության հետ ներդաշնակ ապրելու արվեստը: Սա բոլորիս հաջողությունն է»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Շուրջ 30․000 հա զբաղեցնող CWR և հարակից տարածքներն առանցքային նշանակություն ունեն հարավկովկասյան կենսաբազմազանության պահպանման գործում: Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանը հանդիսանում է մասնավոր պահպանվող գոտի, որտեղ անթույլատրելի է որսը, ինչպես նաև՝ բնության հանդեպ ցանկացած ապօրինություն։ Տարածքը մշտապես գտնվում է անտառապահների ու տեսախցիկների անմիջական ուշադրության և հսկողության ներքո։ Այս է պատճառը, որ CWR տարածքում կարելի է հանդիպել տարատեսակ հազվագյուտ կենդանատեսակների, ինչպիսին են՝ կովկասյան հովազը, բեզոարյան այծերը, գորշ արջերը, մորուքավոր և սև անգղերը, քարարծիվները, սպիտակագլուխ անգղերը, երկարաոտն սցինկը և այլ հազվագյուտ կենդանատեսակներ:
Միջոցառման ընթացքում Հիմնադրամի թիմը ներկայացրել է CWR-ի գոյության 10 տարիների աշխատանքի արդյունքում գրանցված ձեռքբերումներն ու հետագա զարգացման քայլերը։ Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է ևս մեկ կարևոր իրադարձություն․ բոլորովին վերջերս՝ 2021թ․-ի սեպտեմբեր ամսին, CWR տարածքում տեղադրված թակարդ տեսախցիկները ֆիքսել են Նովա անունով հովազին, որն ամենայն հավանականությամբ էգ է։ Այս վարկածը ամրապնդվում է նրանով, որ Խոսրովի անտառ պետական արգելոցում և հարակից տարածքներում արդեն իսկ բնակվում է Նեո անունով հովազը, որն արու է, ուստի նոր հովազը՝ Նովան, հավանաբար եկել է ընկերակցելու Նեոյին։ Սա մեծ ձեռքբերում է Հայաստանի բնաշխարհի և կենդանական աշխարհի պահպանման գործում։

The Caucasus Wildlife Refuge, the first privately protected area in the South Caucasus is celebrating its 10th anniversary. CWR was established by the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets.
FPWC founded CWR in 2010 aiming to conserve the unique and endemic biodiversity of the region; its aim is to contribute to efficient biodiversity protection in Armenia by improving the protection of flora and fauna in previously unsustainably managed buffer zones and wildlife migration corridors, while also benefiting the socioeconomic standing of local communities.
The CWR 10th anniversary celebration event took place on 8th of October in the Eco Center of the Caucasus Wildlife Refuge, not far from Urtsadzor community. The founder and director of the FPWC Ruben Khachatryan, Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian, the governor of Ararat region Razmik Tevonyan, Founder of the M. Sebastatsi Educational Complex Ashot Bleyan, Board members of the FPWC Harutyun Khachatryan, Gagik Ginosyan, Michael Dovlatyan, the Founder of the Artakh Nature Fund Vazgen Mikaelyan and many others were among the guests.
During the 10th Anniversary Event the FPWC team presented the achievements of the CWR within last 10 years and the further development plans, and the anniversary film about CWR was screened. With the cooperation of SunChild International Environmental Festival and Golden Apricot International Film Festival the film “Gunda” by Viktor Kosakovsky was screened at the end of the event.
The Founder of the FPWC Ruben Khachatryan mentioned during his speech: “It’s already 10 years we have established the Caucasus Wildlife Refuge. We started from 300 ha land, and not the Refuge encompasses over 30.000 ha land, and this was possible only with the support of our partners IUCN Netherlands, World Land Trust, Artis Amsterdam Royal Zoo, Viva-MTS, and many other supporters. We’ve received many awards during these years, such as Frankfur Conservation Award. I want to thank my team members, who are always with the Foundation, all the rangers, who work so hard to make our conservation actions possible in the field. I also want to thank Armenian Government, particularly the Ministry of the Environments, which understands the importance of our work, and the golden medal we were awarded by the Ministry is the testimony of it. I am thankful to all our partners, who make us stronger.”
Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian also had a welcome speech. Viva-MTS was at the root of the creation of CWR and has always supported nature conservation. “There was nothing here, when we arrived in this place for the first time. Everything around looked like a steppe; little or no water, no plants, and even the thought of growing trees would seem too bold. It required much persistence and commitment to start and to implement the project. Life has proven success is where there is purpose and enough willpower. I am happy to state that our partnership for so many years has yielded results. Now this is an area under special protection. Moreover, the young generation gets environmental education and learns to live in harmony with the nature in a natural environment. This is everyone’s success,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Over the years, the Refuge expanded to reach its current 30 000 hectares, and evolved to become a space where the interconnected areas of biodiversity and habitat conservation, wildlife rescue, sustainable development, environmental education and ecotourism are apprehended with a holistic and community-centric approach. The Refuge and its region are an important part of the Caucasus biodiversity hotspot. They include southern areas of the country that form an ecological connectivity corridor for endangered wildlife in the Ararat and Vayots Dzor regions of Armenia, stretching along the border of Khosrov Forest State Nature Reserve. The Refuge is home to rare and sometimes endangered wildlife species such as the Armenian Mouflon, the Syrian Brown bear, the Bezoar goat, the Black Eurasian vulture, the Bearded vulture, the Caucasian Leopard, the Caucasian Lynx and the Armenian viper; it hosts many rare and endemic pear species, as well as some of the oldest Juniperus forests in the country.
During the event an important announcement was made by FPWC team. Recently, on September 2021 the trap cameras of CWR fixed a footage of Nove leopard, most probably a female individual. This hypothesis is reinforced by the fact that a male leopard named Neo already lives in the adjacent areas of the Khosrov Forest State Reserve, so the new leopard, Nova, probably came to accompany Neo. This is a great achievement in the preservation of Armenia's nature.
During all these years, starting from establishment of the Refuge, FPWC was supported by its main partner in conservation and community development Viva-MTS.
The development and management of CWR was supported by many international partners as well, such as World Land Trust, US Forest Service, IUCN Netherlands and many others.
The event was also supported by "Wine Formula" LLC with "Hovaz" Armenian wines. By the way, in order to preserve the environment for future generations, the "Wine Formula" team will allocate 10% of the profit from the sale of "Hovaz" wines to the preservation of the Caucasian leopard.