«Ասում եմ՝ ինչու՞ մեզ փախստականի կարգավիճակ չեք տալիս, ասում են՝  բայց դա ինչպե՞ս կարելի է անել․ ՀՀ իշխանությունները չեն ուզում Ադրբեջանին նեղություն տալ՝ ընդունելով մեր կարգավիճակը»․ տեղահանվածներ
11/10/2021 16:50
«Ասում եմ՝ ինչու՞ մեզ փախստականի կարգավիճակ չեք տալիս, ասում են՝ բայց դա ինչպե՞ս կարելի է անել․ ՀՀ իշխանությունները չեն ուզում Ադրբեջանին նեղություն տալ՝ ընդունելով մեր կարգավիճակը»․ տեղահանվածներ
«Մենք մեզ ասում ենք՝ բռնի տեղահանված։ Կառավարությունը նույնիսկ ա՛յդ կարգավիճակը չի տվել մեզ»,- այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Հանուն Հադրութի» ՀԿ ներկայացուցիչ Լևոն Հայրիյանը՝ բարձրաձայնելով Արցախի օկուպացված տարածքներից բռնի տեղահանված բնակիչներին փախստականի կարգավիճակ տալու պահանջը։
Հայրիյանը շեշտեց, որ Հադրութից, Քաշաթաղից, Քարվաճառից, Շուշիից տեղահանված բնակիչները արտաքին ագրեսիայի հետևանքով ստիպողաբար դուրս են եկել իրենց բնօրրանից՝ դառնալով փախստական, սակայն նրանց այդպիսի կարգավիճակ հայկական իշխանությունների կողմից չի տրվում։
«Ընդ որում, եթե Հադրութը, Շուշին, Քաշաթաղի հարավային մասը թշնամու ագրեսիային են ենթարկվել, ապա Քարվաճառը, Լաչինի վերևի մասը հայկական իշխանությունների սխալ քաղաքականության հետևանքով․․․ նոյեմբերի 9-ի թուղթ է կոչվում, թե ինչ, ստիպել են մեր ժողովրդին դուրս գալ այնտեղից։ Ինչու՞ չեն ուզում փախստականի կարգավիճակ տալ»,- ասաց նա։
Լևոն Հայրիյանի խոսքով՝ անկախ այն հանգամանքից՝ հադրութեցին կբնակեցվի Արցախի որևէ շրջանում, թե Հայաստանում, պետք է ունենա փախստականի կարգավիճակ, քանի որ նրան քշել են իր հայրենիքից, բնօրրանից։
«Ե՛վ Արցախի, և՛ Հայաստանի իշխանության մարմինների հետ հանդիպել ենք։ Իրավիճակը ոչ ծիծաղելու է, ոչ՝ լացելու։ Ասում եմ՝ ինչու՞ կարգավիճակ չեք տալիս, ասում են՝ ճիշտ եք ասում, բայց դա ինչպե՞ս կարելի է անել։ Գնացել ես կառավարություն, որ երկրի հարցերը լուծես, ի՞նձ ես հարցնում՝ ինչպես կարելի է անել։ Չեք կարողանում՝ մասնագետներ բերեք։ Կամ ասում եմ՝ փող չեք տալիս։ Ասում են՝ որտեղի՞ց կարելի է փող ճարել։ Այսինքն, իրենք էլ խոստովանում են, որ չեն կարողանում իրենց ուղիղ ֆունկցիաները կատարել»,- ասաց Լևոն Հայրիյանը՝ ներկայացնելով իշխանության ներկայացուցիչների հետ իր հանդիպման դրվագները։
«ՀՀ իշխանությունը դավաճանել է մեզ։ Երկիրը հանձնել է թուրքին, մենք մնացել ենք առանց տուն, եկել ենք այստեղ»,- հայտարարեց ասուլիսի մեկ այլ մասնակից՝ «Շուշիից բռնի տեղահանված հայերի» ՀԿ ներկայացուցիչ Աշոտ Հարությունյանը։
Նա ընդգծեց, որ փախստականի կարգավիճակ չստանալով՝ իրենք զրկվում են նաև միջազգային հանրությունից որևէ աջակցություն ստանալու կամ ակնկալելու հնարավորությունից։
«Մենք առաջարկել ենք ժամանակավոր կացարաններ՝ ֆիննական տնակներ տեղադրել ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի տարածքում գտնվողների համար։ Ժամանակավոր լուծում տալ։ Այս ճանապարհով է գնացել մեր թշնամին՝ Ադրբեջանը․ ամբողջ աշխարհին համոզել է, թե ինքը փախստականներ ունի և հասել է նրան, որ ամբողջ համախարհային հանրությունն օգնել է, իսկ մեր կառավարության ներկայացուցիչները չեն ուզում։ Չգիտեմ ինչու՝ նրանք Ադրբեջանին պաշտպանում են, չեն ուզում Ադրբեջանին «նեղության մեջ դնել»՝ ընդունելով մեր կարգավիճակը։ Ես ասում եմ՝ տվեք մեզ կարգավիճակ, թող միջազգային հանրությունը մեզնով զբաղվի։ Չեն թողնում միջազգային հանրությունն զբաղվի, իրենք էլ չեն զբաղվում»,- շեշտեց Հարությունյանը։

Власти Армении не хотят предоставить нам статус, чтобы причинять неудобств Азербайджану – вынужденные переселенцы из оккупированных районов Арцаха
11/10/2021 18:55
«Мы называем себя вынужденными переселенцами. Правительство не предоставляет нам этот статус», - заявил сегодня на пресс-конференции представитель общественной организации «Во имя Гадрута» Левон Айриян, выдвинув требование предоставить статуса беженцев вынужденным переселенцам из оккупированных территорий Арцаха.
Айриян отметил, что вынужденные перемещенные из Гадрута, Карвачара, Кашатага, Шуши жители принудительно покинули свою родину в результате внешней агрессии, однако армянские власти не предоставляют им такого статуса.
«Причем, если Гадрут, Шуши, южная часть Кашатага подверглись агрессии врага, то Карвачар, верхнюю часть Лачина – наш народ вынужден был оставить в результате неправильной политики армянских властей… называется документ от 9 ноября или как там еще. Почему не хотят предоставить статус беженца?», - сказал он.
По словам Левона Айрияна, независимо от того обстоятельства, будут ли гадрутцы поселены в какой-то район Арцаха или в Армении, они должны иметь статус беженца, поскольку их изгнали с родины, из родного дома.
«Мы встречались как органами власти Арцаха, так и Армении. Ситуация такая, что ни смеяться, ни  плакать. Я говорю, почему не предоставляете статус? Мне отвечают, правильно говорите, но как можно это сделать? Не можете, приведите специалистов. Или говорю им: не даете денег, мне отвечают, откуда можно достать деньги? То есть, они сами признаются, что не могут исполнять свои прямые функции», - сказал Левон Айриян, представив эпизоды со своих встреч с представителями власти.
«Власти Армении предали нас. Сдали страну турку, а мы остались без дома, пришли сюда», - заявил другой участник пресс-конференции, представитель общественной организации «Вынужденные переселенцы из Шуши» Ашот Арутюнян.
Он подчеркнул, что не получая статус беженца, они лишаются также возможности предоставления какой-либо помощи от международного сообщества.
«Мы предложили предоставить нам временное жилье: установить финские домики как для находящихся в Арцахе, так и на территории Армении. Дать временное решение. По этому пути пошел наш враг – Азербайджан, уговорил весь мир, что у него есть беженцы и добился того, что все международное сообщество помогало им, а представители нашего правительства не хотят делать этого. Не знаю, почему они защищают Азербайджан, не хотят причинять Азербайджану «неудобств», приняв наш статус. Я говорю, предоставьте нам статус, пусть международное сообщество занимается нами. Сами не занимаются нашим вопросом и не пускают, чтобы международное сообщество занималось», - отметил Арутюнян.