«ԼՂ հակամարտության կարգավորումը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափում՝   կողմերին հայտնի սկզբունքների ու տարրերի հիման վրա»․ կայացել է ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
14/10/2021 18:15
«ԼՂ հակամարտության կարգավորումը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափում՝ կողմերին հայտնի սկզբունքների ու տարրերի հիման վրա»․ կայացել է ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Հոկտեմբերի 14-ին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։
ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող խնդիրներ, այդ թվում՝ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման ընթացքը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը՝ միտված կրակի դադարեցմանը, և արցախահայության անվտանգության ապահովման համատեքստում կարևորել է ՌԴ խաղաղապահների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում։
Միաժամանակ, նախարար Միրզոյանը կողմերի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության որոշ դրույթներ դեռևս իրականացված չեն, և այս համատեքստում ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ ու անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
Անդրադառնալով Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիպմանը՝ նախարար Միրզոյանը ևս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորումը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի և այդ ձևաչափին տրված միջազգային մանդատի շրջանակներում՝ կողմերին հայտնի սկզբունքների ու տարրերի հիման վրա։

«Урегулирование карабахского конфликта должно происходить в формате Минской группы ОБСЕ на основе известных сторонам принципов и элементов» – встреча глав МИД Армении, Азербайджана и РФ в Минске
14/10/2021 18:42
По инициативе российской стороны 14 октября в Минске состоялась встреча глав МИД Армении, Азербайджана и России, Арарата Мирзояна, Джейхуна Байрамова и Сергея Лаврова.
Главы МИД обсудили вопросы, касающиеся конфликта в Нагорном Карабахе, в том числе реализацию трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян высоко оценил посреднические усилия России, направленные на прекращение огня, и отметил важность присутствия российских миротворцев в Нагорном Карабахе в контексте обеспечения безопасности армян Арцаха.
Министр Мирзоян обратил внимание сторон на то обстоятельство, некоторые положения заявления от 9 ноября не реализованы, подчеркнув о необходимости беспрекословного и скорейшего возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.
Обратившись к состоявшейся в Нью-Йорке при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ встрече, Арарат Мирзоян вновь подтвердил, что всеобъемлющее и долгосрочное урегулирование карабахского конфликта должно происходить в формате Минской группы ОБСЕ – на основе известных сторонам принципов и элементов.