Հայաստանը պատրաստ է ավարտել ականապատ տարածքների քարտեզների փոխանցումը Ադրբեջանին և սպասում է բոլոր հայ գերիների վերադարձին
15/10/2021 14:21
Տնտեսական և քաղաքական խնդիրների լուծման գործում առաջընթացի հասնելու համար չափազանց կարևոր է այն մթնոլորտը, որում դրանք քննարկվում են, ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը՝ Ադրբեջանը դեռ չի վերադարձել բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատանդներին և այլ պահվող անձանց:
«Սա զուտ մարդասիրական հարց է, և մենք հույս ունենք, որ այդ խնդիրը շատ արագ կկարգավորվի առանց նախապայմանների: Այս համատեքստում ես ուզում եմ վստահեցնել, որ Հայաստանը պատրաստ է ավարտին հասցնել Ադրբեջանին այն ականապատ դաշտերի քարտեզների փոխանցումը, որոնք գտնվում են ադրբեջանական զինված ուժերի թիկունքում», - ասել է Փաշինյանը:
«Կան այլ գործոններ, որոնք բացասաբար են անդրադառնում մեր տարածաշրջանում առանց այն էլ լարված իրավիճակի վրա: Մասնավորապես, ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանի մայրաքաղաքում, այսպես կոչված, «ռազմավարի պուրակի» վրա։ Այնտեղ այցելուները կարող են «հիանալ» մանեկեններով, որոնք պատկերում են գերված, սպանված կամ արյունահոսող հայ զինվորներին: Առավել ցավալի է, որ այնտեղ կազմակերպվում են էքսկուրսիաներ ադրբեջանցի դպրոցականների համար, ովքեր հպարտությամբ հրապարակում են իրենց սելֆիները սոցիալական ցանցերում», - ասել է ՀՀ վարչապետը:

Армения готова завершить передачу Азербайджану карт минных полей, ожидает возвращения всех армянских пленных – Никол Пашинян
Для достижения прогресса в решении экономических и политических проблем крайне важна атмосфера, в которой они обсуждаются, заявил премьер Армении Никол Пашинян на заседании Совета глав государств СНГ.
По его словам, вопреки 8-му пункту трехстороннего заявления глав России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, Азербайджан до сих пор не вернул всех армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц.
«Это чисто гуманитарный вопрос, и мы надеемся на его скорейшее разрешение без предварительных условий. В этом контексте хочу заверить, что Армения готова завершить передачу Азербайджану карт тех минных полей, которые находятся в тылу азербайджанских вооруженных сил», - отметил Пашинян.
«Существуют и другие факторы, которые негативно влияют на и без того напряженную обстановку в нашем регионе. В частности, ваше внимание хочу обратить на существование так называемого парка трофеев в столице Азербайджана. Там посетители могут, в кавычках, любоваться манекенами, изображающими плененных, убитых или кровоточащих армянских солдат. Что еще более прискорбно, туда организуются экскурсии для азербайджанских школьников, которые с гордостью публикуют свои сэлфи в социальных сетях», - отметил премьер Армении.