Ակնհայտ է՝ իշխանությունը թաքցնելու բան ունի. դելիմիտացիայի գործընթացում Հայաստանի շտապողականությունը բավականին հարցեր է առաջացրել. Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
25/10/2021 12:45
Այն իրավիճակը, որ ստեղծվել է Հայաստանի ու Արցախի շուրջ, ավելին է, քան մտահոգությունը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ակնհայտ է, որ իշխանությունն ամեն կերպ փորձում է քողարկել սահմանագծում առկա իրական իրավիճակն ու քողարկել իր կողմից որևէ լուրջ քայլ չանելու գլխավոր պրոցեսը», - ասաց նա։
Աբրահամյանի խոսքով՝ սահմանազատման հետ կապված բարդագույն իրավիճակ է։
«Հայաստանը միանգամից փորձում է տեղեկացնել, որ ինքը շահագրգռված է դելիմիտացիայի գործընթացով, ընդհուպ, հղում է անում խորհրդային քարտեզներին, որի հիման վրա պետք է տեղի ունենան այդ գործընթացները», - ասաց պատգամավորը։
Նա նշեց, թե իշխանության՝ հրատապ այս քայլերի իրականացումը, շտապողականությունը բավականին հարցեր է առաջացրել։
Աբրահամյանն ընդգծեց՝ դելիմիտացիան բավականին երկար գործընթաց է ու կարող է Հայաստանը մտնել մի գործընթացի մեջ, որը հետագա տասնամյակներին բավականին վտանգավոր իրավիճակների կարող է բերել։
«Ցանկացած գործընթաց, որը տեղի է ունենում Հայաստանի ու Արցախի շուրջ, պետք է հաշվի առնել շատ կարևոր հանգամանք՝ Արցախի կարգավիճակի հստակեցումը, որի հիմքում պետք է լինի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հարցը ու դրա միջազգային ճանաչման հարցը», - ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նա ընդգծեց, որ ակնհայտ է՝ իշխանությունը թաքցնելու բան ունի. «Իշխանությունը որևէ ձևով չի ուզում, որ ընդդիմադիր պատգամավորները ֆիքսեն այն իրավիճակը, որ կա առաջնագծում»։

Властям есть что скрывать: поспешность Армении в вопросе делимитации вызывает множество вопросов – Тигран Абрамян
25/10/2021 14:12
Ситуация, которая создалась вокруг Армении и Арцаха, более чем беспокоящая, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Очевидно, что власти любым способом пытаются скрыть реальную ситуацию на границе,  скрыть главный процесс ничегонеделания с их стороны», - сказал он.
По словам Тиграна Абрамяна, в связи с процессом делимитации возникла сложнейшая ситуация.
«Армения сразу пытается сообщить, что она заинтересована в процессе делимитации, вплоть до того, что ссылается на советские карты, на основе которых должен проходить этот процесс», - сказал Тигран Абрамян.
Он отметил, срочность, поспешность шагов действующих властей вызывают множество вопросов.
Тигран Абрамян подчеркнул, что делимитация – довольно длительный процесс и, возможно, Армения вступила в процесс, который может привести к довольно опасным ситуациям в дальнейшие десятилетия.
«Любой процесс, происходящий вокруг Армении и Арцаха, должен учитывать очень важное обстоятельство – уточнение статуса Арцаха, в основе которого должен лежать вопрос реализации права на самоопределение и его международное признание», - сказал оппозиционный депутат.
Он подчеркнул, что властям есть что скрывать. «Власти не хотят, чтобы оппозиционные депутаты  зафиксировали ту ситуацию, которая создалась на передовой линии», - отметил Тигран Абрамян.