«Ասում եմ` ինչո՞ւ եք հարվածում մեքենային, ծիծաղում է, ասում է` լավ եմ անում»․ մոտ 20 ադրբեջանցի կանգնեցրել է Գորիսի բնակչի ավտոմեքենան, հայհոյել նրան, հարվածել ավտոմեքենային (Տեսանյութ)
26/10/2021 18:52
Այսօր Գորիս֊Կապան միջպետական ճանապարհին մոտ 20 ադրբեջանցի կանգնեցրել են Գորիսի բնակիչ Արտյոմ Համբարձումյանի վարած «Ֆորդ» մակնիշի ավտոմեքենան,հարվածել մեքենային,հայհոյել։
Այս մասին Tert.am-ին պատմել է Արտյոմ Համբարձումյանը։
«Մոտ 20 ադրբեջանցի կանգնեցրել են մեքենաս, խփել են մեքենային, իրենց լեզվով են խոսել չեմ հասկացել, ռուսերեն երկու բառ են ասել, հայհոյել են։ Ասում եմ` ինչո՞ւ եք հարվածում մեքենային, ծիծաղում է , ասում է` լավ եմ անում, իբր ուզում է ասի` ի՞նչ էիր սպասում» ,֊ ասել է Համբարձումյանը։
Արտյոմ Համբարձումյանը մանրամասնել է, որ ռուս խաղաղապահներն իրենից մոտ 50 մետր ներքև են եղել. «Իրենց էլ ասացի` ախպերական, խնդրում եմ, դու նրանց չես ճանաչում, ասաց` կասեմ։ Մեր ԱԱԾ֊ին էլ եմ ասել, էդ հատվածում տեղակայված են»,- ասել է քաղաքացին։
Հարցին՝ ինչպես է կարողացել է շարունակել ճանապարհը, Համբարձումյանը պատասխանել է, որ այլ մեքենաներ են եկել այդ ճանապարհահատվածով, ադրբեջանցին փակել է իր մեքենայի դուռը, մյուսներն էլ հետը հեռացել են։
«Բոլորը զինված են, այնտեղ չզինված մարդ չկա, ուղղակի մյուս մեքենաները մոտեցան, դռները փակեցին, հարվածեցին մեքենայիս ու գնացին։ Ես չեմ պատկերացրել,որ ինձ կկանգնեցնեն։ Վազելով եկան՝ մի 10-20 հոգի։ Կամ պիտի վրաերթի ենթարկես, անցնես, որը չես կարող, կամ կանգնես։ Բայց մյուս անգամ եթե կանգնեցնեն, վրաերթի եմ ենթարկելու ու գնամ»,- ասել է նա։

Около 20 вооруженных азербайджанцев остановили автомобиль жителя Гориса, оскорбили его, били по машине
26/10/2021 20:23
Сегодня на межгосударственной дороге Горис-Капан около 20 вооруженных азербайджанцев остановили автомобиль жителя Гориса Артема Амбарцумяна, били по машине, оскорбили.
Об этом рассказал Tert.am Артем Амбарцумян.
«Около 20 азербайджанцев остановили автомобиль. Били по машине, говорили на своем языке, я не понял, только пару слов сказали на русском, оскорбляли. Я спрашиваю, почему бьете по машине, они смеются, говорят: хорошо делаем, типа хочет сказать, а чего ты ожидал?», - сказал Амбарцумян.
Артур Амбарцумян уточнил, что российские пограничники находились примерно в 50 метрах от них: «Им тоже сказал, прошу по-братски, ты их не знаешь, ответил, что скажет. Нашей Службе национальной безопасности тоже сказал, они размещены на данном участке», - рассказал гражданин.
На вопрос, а как ему удалось проехать, Амбарцумян ответил, что за ним следовали другие машины, азербайджанец закрыл дверь его машины, другие ушли вместе с ним.
«Все они были вооружены, там нет людей без оружия, просто подъехали другие машины, они закрыли двери, ударили по машине и ушли. Я не представлял, что меня остановят. Прибежали человек 10-20. Или должен совершить наезд, проехать, чего не можешь сделать, или остановиться. Но если в следующий раз остановят, я совершу наезд и проеду», - сказал он.