Չարչյանի համար անդառնալի հետևանքների առաջացման ողջ պատասխանատվությունը դուք եք կրելու, տիկի՛ն․ փաստաբանը՝ առողջապահության նախարարին
26/10/2021 18:42
«Արմեն Չարչյանի գործով այսօրվա դատական նիստը հետաձգվեց մինչև 2021 թվականի նոյեմբերի 22-ը»,- հայտնել է փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը։
Փաստաբանն ընդգծել է, որ մինչ օրս չի ստեղծվել բժշկական հանձնաժողով, որը եզրակացություն կտա վաստակաշատ բժիշկ, պրոֆեսոր, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ։
«Հարկ եմ համարում տեղեկացնել հասարակությանը, որ դատարանի կողմից դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելուց հետո արդեն ուղիղ մեկ ամիս է անցել, սակայն մինչ օրս ոչ միայն եզրակացություն առկա չէ, այլև նույնիսկ համապատասխան հանձնաժողով ստեղծված չէ, որը պետք է կատարի փորձաքննությունը։ Այսինքն՝ փաստացի մեկ ամիս իրավասու մարմինն անգործություն է ցուցաբերում, իսկ ՀՀ առողջապահության նախարարությունն էլ իր հերթին ոչ մի կերպ դրան չի արձագանքում։
Ստեղծված իրավիճակը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ՀՀ իշխանություններն ունեն նպատակ՝  պրոֆեսորին ամեն գնով երկար պահել բանտում, ինչը պարզապես իրավական նիհիլիզմի տարր է իր մեջ պարունակում:
Հորդորում եմ ՀՀ առողջապահության նախարարին՝ հրատապ պատասխանել դատարանի գրությանը և կազմակերպել բժշկական հանձնաժողովի ստեղծումը: Հակառակ պարագայում պարոն Չարչյանի համար անդառնալի հետևանքների առաջացման ողջ պատասխանատվությունը դուք եք կրելու, տիկի՛ն», - գրել է փաստաբանը ֆեյսբուքյան իր էջում։

Вся ответственность за необратимые последствия для здоровья Чарчяна возлагается на вас – адвокат обратился к министру здравоохранения
26/10/2021 19:59
Сегодняшнее заседание по делу Армена Чарчяна перенесено на 22 ноября, сообщил адвокат Эрик Алексанян.
Адвокат подчеркнул, что по сей день не создана медицинская комиссия, которая предоставит заключение о состоянии здоровья депутата фракции «Армения», заслуженного профессора Армена Чарчяна.
«Считаю нужным проинформировать общество, что после назначения судом судебно-медицинской экспертизы, прошел уже месяц, однако до сих пор не только нет заключения, но и не создана соответствующая комиссия, которая должна провести экспертизу. То есть, фактически месяц уполномоченный орган проявляет бездействие, а министерство здравоохранения никак не реагирует на это.
Сложившаяся ситуация еще раз доказывает, что власти Армении любой ценой хотят удержать профессора в тюрьме подольше, что попросту содержит элемент правового нигилизма.
Призываю министра здравоохранения Анаит Аванесян срочно ответить на обращение суда и организовать создание комиссии для проведения экспертизы. В противном случае вся ответственность за необратимые последствия для здоровья Чарчяна возлагается на вас», - написал на своей странице в Facebook  адвокат.