Արցախում մոլորված պատանիները գտնվել են․ նրանց որոնել են ամբողջ գիշեր
Արցախի ներքին գործերի նախարարությունից հայտնում են, որ հոկտեմբերի 31-ին՝ ժամը 20:09-ին, ՆԳ նախարարության ԱԻՊԾ ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում, միաժամանակ ոստիկանության հերթապահ մասում ահազանգ է ստացվել, որ ժամը 18:00-ի սահմաններում  Ստեփանակերտ քաղաքի բնակիչներ՝ 16-ամյա Կ.Ս-ն և 17-ամյա Ա.Պ-ն մոլորվել են՝ նախնական տվյալներով Խնածախ գյուղին հարող անտառածածկ տարածքում: Վերջիններս  մարզիկներ են, ովքեր վազքով անցել են արտամիջյան ճանապարհը, այնուհետև մառախուղի պատճառով կորցրել տեղանքի կողմնորոշումը:
Որոնողական աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով փրկարարական ու ոստիկանական ջոկատները ԱԻ ծառայության տնօրեն Մեխակ Արզումանյանի, ոստիկանության Ստեփանակերտ քաղաքի վարչության պետ Բորիս Ջալավյանի գլխավորությամբ  մեկնել են տվյալ տեղամաս:
Տղաների հետ ժամանակ առ ժամանակ բջջային կապ հնարավոր էր հաստատել, ինչը որոշակիորեն պետք է հեշտացներ որոնման գործընթացը, սակայն մթության ու մառախուղի պատճառով նրանք չէին կարողանում իրենց գտնվելու վայրի մասին ստույգ տեղեկություն տրամադրել:
Ամբողջ գիշեր որոնողական աշխատանքներ են իրականացվել աշխարհագրորեն բարդ ռելիեֆային գոտիներում: Գիշերն աշխատանքններն արդյունք չեն տվել:
Շուրջ 15 ժամ տևած որոնումներից հետո այսօր՝ ժամը 13:25-ին, տղաները գտնվել են և տեղափոխվել Ստեփանակերտ: Նրանց առողջությանը վտանգ չի սպառնում:

Заблудившихся в Арцахе парней нашли, их искали всю ночь
Министерство внутренних дел Республики Арцах сообщает, что 31 октября, в 20:09 в Центр кризисного управления Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха поступило сообщение, что в районе 18:00 жители Степанакерта – К.С. 16 лет и А.П. 17 лет заблудились, по предварительной информации в лесной зоне неподалеку от села Хнацах. Они – спортсмены и во время пробежки по обходной дороге не сориентировались на местности из-за тумана.
В целях поиска на место выехали спасательный и полицейский отряды во главе с директором службы Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Мехаком Арзуманяном и начальником полиции Степанакерта Борисом Джалавяном.
С ребятами временами удавалось наладить мобильную связь, что должно было облегчить поисковые работы, однако из-за темноты и тумана они не могли сообщить свое точное местонахождение.
Поиски продолжались всю ночь в условиях сложного географического рельефа. Ночные поиски результатов не дали.
После 15 часов поисковых работ 1 ноября в 13:25 парней нашли и доставили в Степанакерт. Их здоровью ничего не угрожает.