Նոր փաստաթղթերը վերջնականապես ամրագրելու են այն կապիտուլյացիոն իրավիճակը, որում հայտնվել են Հայաստանն ու Արցախը․ Սեյրան Օհանյան
04/11/2021 12:49
2020 թվականին, մոլորեցնելով հայ ժողովրդին, Արցախին, սթափ գնահատական չտալով թուրք-ադրբեջանական տանդեմի սանձազերծած հանցագործությանը, Արցախի նկատմամբ պատերազմական գործողություններին, ջարդելով հայ ժողովրդի դիմադրության մակարդակը, հավաքական կամքը, այս իշխանությունները Հայաստանը բերեցին կապիտուլյացիայի։ 2021 թվականի այս իրականության մեջ խոսակցություններ են տարվում են նոր, համապատասխան փաստաթղթեր ստորագրելու մասին։ Այդ համապատասխան փաստաթղթերը վերջնականապես ամրագրելու են այն կապիտուլյացիոն իրավիճակը, որում հայտնվել են Հայաստանն ու Արցախը, «Պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի անհրաժեշտությունը․ հետպատերազմյան ապաքինում» թեմայով քննարկմանը հայտարարեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նա շեշտեց, որ «Հայաստան» դաշինքն ու խմբակցությունն այս ամենի դեմ իրենց պայքարը գաղափարականից բացի, նաև գործնական հարթությունում են տանելու, ինչն արտահայտվելու է նաև Ազատության հրապարակում նոյեմբերի 8-ին կայանալիք հանրահավաքով։
«Դարերով մեզ փոխանցված առանձնահատկությունը, որ վտանգի պահին մենք եղել ենք միասնական, միասնական ջանքերով ենք կարողացել մեր երկրի, ժողովրդի ապագան ապահովել, այդ միասնականության թեզը, հավաքականության կամքը այս իշխանությունների կողմից ջարդվեց 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։ Որպեսզի արտաքին և ներքին թշնամիների շարունակական հարվածների ներքո չգտնվենք, իրականացնելու ենք մեր ազգային դիմադրության մակարդակը բարձրացնելու գործընթաց», - շեշտեց Սեյրան Օհանյանը։
Ոչ հայանպաստ որոշումներից ու գործողություններից երկիրը զերծ պահելու միակ տարբերակ նա համարեց գործող իշխանության հեռացումը՝ նշելով, որ պարտություն, կապիտուլյացիա բերած իշխանությունները, որոնք գտնվում են պարտադրանքի ներքո, երբեք չեն կարողանալու ապահովել Հայաստանի ապագան ու զարգացումը։

Новые документы окончательно зафиксируют то капитуляционное положение, в котором оказались Армения и Арцах – Сейран Оганян
04/11/2021 15:05
В 2020 году, власти ввели в заблуждение армянский народ, Арцах, не дали трезвой оценки развязанным турецко-азербайджанским тандемом военным действиям против Арцаха, сломали уровень сопротивления и коллективную волю армянского народа, приведя Армению к капитуляции. В 2021 году, в сегодняшней реальности,  ведутся разговоры о подписании новых документов. Эти документы окончательно зафиксируют то капитуляционное положение, в котором оказались Армения и Арцах, заявил сегодня руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян на обсуждении по теме «Необходимость следственной комиссии по войне: послевоенное восстановление».
Он отметил, что в связи с этим блок и фракция «Армения», кроме идеологической борьбы, предпринимает также практические шаги, которые проявляются и в предстоящем митинге 8 ноября на площади Свободы.
«Испокон веков армянский народ обладал уникальной способностью объединяться в трудные минуты, нам удавалось совместными усилиями обеспечить будущее нашей страны, народа. Однако эти власти разрушили этот тезис единства, коллективной воли во время 44-дневной войны 2020 года. Чтобы мы не находились под постоянными ударами внешних и внутренних врагов, нам нужно повысить уровень национального сопротивления», - отметил Сейран Оганян.
Сейран Оганян заявил, что единственный вариант уберечь страну от неблагоприятных решений и действий – уход действующей власти, отметив, что власти, которые привели страну к поражению и капитуляции, находятся под принуждением, никогда не смогут обеспечить будущее и развитие Армении.