«Ժողովուրդ». Ֆերմերները ծայրահեղ ծանր վիճակում են հայտնվել. շուտով կլսենք նաև մսամթերքի գնի բարձրացման մասին
05/11/2021 10:01
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Սկսնակ ֆերմերները հայտնվել են ծայրահեղ ծանր վիճակում. անասնակերը ոչ միայն թանկացել է, այլև չկա: Այս ոլորտում ամիսներ առաջ արձանագրված դեֆիցիտի և գնաճի խնդիրն այդպես էլ լուծում չի ստանում, թեև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում հայտարարել էր, որ կառավարությունը մտադիր է էժան համակցված կերեր տրամադրել ֆերմերներին:
Ինչպես տեսնում եք, Էկոնոմիկայի նախարարությունից դեռ ձայն-ծպտուն չկա, այնինչ ֆերմերները լուրջ խնդիրների առաջ են կանգնել անգամ անասնակերի ներկրման հարցում. նրանց մի մասը փորձել է Վրաստանից անանսակեր՝ խոտ ներկրել, սակայն պարզվել է, որ մեկ հակ խոտ բերելու համար գանձվելու է 900 դրամ, այս պատճառով չեղարկվել է այդ գործընթացը:
Մեր հանրապետությունում այս պահին դժվար է խոտ գտնել. եթե կա, ապա այն արժե մինչև 2000 դրամ: Մասնագետներն ասում են, որ այն ձմռան ամիսներին է՛լ ավելի է թանկանալու: Բացի այս, կոմբիկորմի գինն է նաև բարձրացել, իսկ ճագարի կերի 25 կիլոգրամանոց պարկը 5500 դրամից դարձել է 5700 դրամ: Անասնակերի թանկացման այս ֆոնին շուտով կլսենք նաև մսամթերքի գնի բարձրացման մասին:
Այնուամենայնիվ, «Ժողովուրդ» օրաթերթը նախարար Վահան Քերոբյանից հետաքրքրվեց, թե երբ կարող են ֆերմերները կառավարությունից էժան գնով համակցված կեր ձեռք բերել: Մեր հարցին ի պատասխան՝ նախարարը նշեց. «Շրջանառության մեջ ենք դրել, հուսով եմ՝ մինչև ամսվա վերջ գործիքը պատրաստ կլինի»»։

«Жоховурд»: Фермеры оказались в крайне тяжелом положении, вскоре подорожает также мясо
Газета «Жоховурд» пишет, что фермеры оказались в крайне тяжелом положении: корм для скота не только подорожал, но его и нет. Возникший несколько месяцев назад дефицит и рост цен в этой сфере до сих пор не удалось решить, хотя министр экономики Ваан Керобян заявил в беседе с изданием, что правительство намерено предоставить фермерам дешевый корм.
Однако, как мы видим, министерство экономики пока ничего не предпринимает. Между тем фермеры стоят перед проблемой даже в вопросе импорта корма для скота. Часть попыталась импортировать корм из Грузии, однако выяснилось, что за ввоз стога сена взимается 900 драмов, поэтому сделка была аннулирована.
В нашей республике сейчас сложно найти сено, если даже оно есть, то стоит до 2000 драмов. Специалисты говорят, что в зимние месяцы стоимость повысится еще больше. Кроме того, цена 25 килограммовая упаковка комбикорма достигла с 5500 тысяч драмов до 5700 драмов. На фоне подорожания корма для скота вскоре повысится также цена на мясную продукцию.
Издание поинтересовалось у министра экономики, когда фермеры смогут приобрести корм у правительства по низкой цене. В ответ Керобян заявил: «Мы запустили процесс, надеюсь, до конца месяца вопрос решится».