Կարծում եմ՝ Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում մեկնարկող քննարկումները Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմամբ կավարտվեն. Թուրքագետ
09/11/2021 10:25
Մեծ Բրիտանիան շատ լուրջ պետություն է, և այդ երկրի Համայնքների պալատում այսօր քննարկվելիք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծը հաջողությամբ պսակվելու մեծ հնարավորություններ ունի։ Կարծում եմ՝ այս նախաձեռնությունը Ցեղասպանության ճանաչումով կավարտվի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը։
«Եթե Մեծ Բրիտանիայում որոշել են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, նշանակում է մանրազնին քննարկել են Թուրքիայի հակազդեցությունը և միջազգային ընկալումը։ Հավանաբար այդ երկրում հաշվարկել են բոլոր հնարավոր տարբերակները, մանավանդ, որ երկար ժամանակ Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ Մեծ Բրիտանիան լռություն է պահպանել», - նշեց թուրքագետը։
Հակոբ Չաքրյանի համոզմամբ՝ եվրոպական այդ երկրի՝ Ցեղասպանության ճանաչման հարցում ներկա ակտիվությունը պետք է պայմանավորել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարության հետ։
«Եթե վերջինս ապրիլի 24-ի իր ուղերձում չարտասաներ «ցեղասպանություն» բառը, չեմ կարծում, որ Մեծ Բրիտանիան նման քայլի կգնար, այսինքն՝ վճռական է եղել նաև Բայդենի գործոնը։ Մեծ Բրիտանիան, այսպես կոչված, հիվանդագին հարցերում կողմնորոշվում է նրանով, թե ինչպես է վարվում Միացյալ նահանգները», - նշեց թուրքագետը։
Հակոբ Չաքրյանը շեշտեց՝ Մեծ Բրիտանիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումից զգուշանում է ոչ թե Թուրքիան, այլ՝ անձամբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը։
«Այդ մարդն այնքան է վարկաբեկվել, որ Թուրքիան մեկուսացել է. արաբական երկրներն անգամ Թուրքայի հետ հարաբերություններ չունեն», - իր խոսքն ամփոփեց թուրքագետը։
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի առաջին ընթերցումը տեղի կունենա այսօր՝ նոյեմբերի 9-ին։ Օրինագիծը ներկայացնելու է պահպանողական խորհրդարանական Թիմ Լաութոնը, նպատակն է պաշտոնական ճանաչման և հիշատակության միջոցով ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը:

Считаю, что обсуждения в Палате общин Великобритании закончатся признанием Геноцида армян – тюрколог
09/11/2021 15:42
Великобритания очень серьезное государство и есть большой шанс, что обсуждение законопроекта о признании Геноцида армян в Палате общин увенчается успехом. Считаю, что эта инициатива закончится признанием Геноцида армян, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Акоп Чакрян.
«Если Великобритания решила признать Геноцид армян, значит, они детально изучили противодействие Турции и международное восприятие. Видимо, в этой стране рассчитали все возможные варианты, особенно, когда в Великобритании уже длительное время сохраняется молчание в связи с вопросом Геноцида армян», - отметил тюрколог.
Акоп Чакрян убежден, что нынешнюю активность этой европейской страны в вопросе признания Геноцида армян нужно обусловить заявлением президента США Джо Байдена.
«Если бы он в своем послании по случаю 24 апреля не произнес слова «геноцид», то не думаю, что Великобритания пошла бы на такой шаг, то есть, фактор Байдена также стал решающим. Великобритания ориентируется в так называемых болезненных вопросах на то, как поступают Соединенные Штаты», - отметил тюрколог.
Акоп Чакрян отметил, что признания Геноцида армян со стороны Великобритании остерегается не Турция, а лично президент Турции Реджеп Эрдоган.
«Этот человек настолько дискредитирован, что Турция оказалась в изоляции: у арабских стран нет даже отношений с Турцией», - резюмировал тюрколог.
Напомним, первое чтение резолюции о Геноциде армян в Палате общин Великобритании состоится 9 ноября. Законопроект представлен депутатом от консерваторов Тимом Лоутоном с целью официального признания и увековечения памяти жертв Геноцида армян.