Գյուղերում երկրապահին, կամավորական ջոկատներին խնդիր ենք տվել, որ պատրաստ սպասեն. Սյունիքի մարզպետ
Այս պահին համար մեկի տակ սպասում ենք. ում պետք է՝ խնդիր ենք տվել, պատրաստ սպասում են։ Մենք գյուղերում երկրապահին խնդիր ենք տվել, որ պատրաստ սպասի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը։
Հարցին՝ այսինքն՝ այս պահին Սյունիքի մարզի գյուղերում կամավորական ջոկատնե՞ր են կազմվում, մարզպետը պատասխանեց՝ իհարկե։
«Սյունիքում այս պահին նորմալ է, մենք խնդիր ենք տվել երկրապահներին, կամավորական ջոկատներին, որ պատրաստ լինեն։ Մեր հատվածը նորմալ է, չեմ իմանում՝ ձախ թևում ինչ կա։ Գորիսի հատվածում նորմալ է։ Առաջինում նորմալ է, դա 2-րդ կորպուսի հատվածն է։ Հյուսիսային մասն է, լարվածությունն այդտեղ է», - ասաց Մելիքսեթ Պողոսյանը՝ հավելելով, որ կոնրկետ տեղանուններ և հատվածներ չի կարող նշել, ճշտումներ պետք է կատարել ՊՆ-ից։
Հաջորդ հարցին՝ ի՞նչ տեղեկություններ ունի Իշխանասարի հատվածից, Մելիքսեթ Պողոսյանը պատասխանեց՝ կապ չկա, չեն կարողանում որևէ բան ճշտել։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ ժամը 13։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները հերթական սադրանքն են նախաձեռնել ՀՀ արևելյան սահմանագոտու ուղղությամբ՝ գնդակոծության ենթարկելով հայկական դիրքերը։
Հակառակորդը կիրառում է հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։ Հայկական կողմը դիմել է համարժեք գործողությունների։
Armtimes.com կայքի տվյալներով՝ հայկական կողմն ունի 10 զոհ, գերեվարվել է 6 հայ զինծառայող, ունենք 2 մարտական դիրքի կորուստ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն իր հերթին հայտարարել է, որ հայկական կողմից զոհերի և վիրավորների մասին տվյալները ճշտվում են։ Այս պահին հստակ հայտնի է 4 վիրավորի մասին։

Мы поставили задачу перед «Еркрапа», добровольческими отрядами, чтобы ждали наготове – губернатор Сюника
16/11/2021 17:10
По состоянию на данный момент мы ждем в готовности номер один, дали поручения, кому следует, все ждут наготове. Мы поставили задачи перед добровольцами в селах, чтобы были готовы, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am губернатор Сюникской области Меликсет Погосян.
На вопрос, то есть, сейчас в селах Сюникской области формируются добровольческие отряды, губернатор ответил: «Конечно».
«В Сюникской области сейчас нормальная обстановка, мы поставили задачу перед членами «Еркрапа», добровольческими отрядами, чтобы ждали наготове. На нашем участке нормально, но не знаю, что происходит в левом крыле. На участке Гориса ситуация нормальная. На первом корпусе нормальная обстановка, это участок 2-го армейского корпуса. Напряженность в северной части», - сказал Меликсет Погосян, добавив, что не может сказать названия конкретных участков, нужно уточнить в Минобороны.
На вопрос, есть ли у него какие-то данные о ситуации в районе Ишханасара, Меликсет Погосян ответил, что поскольку нет связи, они не могут ничего уточнить.
Напомним, сегодня, около 13:00, подразделения ВС Азербайджана предприняли новую провокацию в восточном направлении границы Республики Армения, подвергнув обстрелу армянские позиции. Противник применяет артиллерию, бронетехнику и стрелковое оружие различных калибров. Подразделения ВС Армении предприняли соразмерные действия.
По информации Armtimes.com, с армянской стороны есть жертвы и раненые – 10 погибших и 6 раненых, 6 военнослужащих захвачены в плен, армянская сторона потеряла  2 боевые позиции.
Минобороны Армении сообщило, что данные о погибших и раненых с армянской стороны уточняются. На данный момент точно известно о четырех раненых военнослужащих.